Китай въвежда схеми за финансиране за над 112 милиарда долара, за да подкрепи фондовия пазар

Китай въвежда схеми за финансиране за над 112 милиарда долара, за да подкрепи фондовия пазар

Китайската централна банка въведе днес две схеми за финансиране, които първоначално ще вкарат до 800 млрд. юана (112,38 млрд. долара) на фондовия пазар чрез новосъздадени инструменти на паричната политика, предаде Ройтерс.

Китайската народна банка (КНБ) разясни оперативните детайли по схемите за суап и рефинансиране, обявени за първи път в края на септември, които целят да подкрепят "стабилното развитие" на капиталовите пазари.

Неотдавнашният възход на китайския пазар губи сила, тъй като еуфорията се превърна в предпазливост относно размера и изпълнението на обещанията за стимулиране на Пекин. След съобщението на PBOC, бенчмаркът Shanghai Composite Index обърна ранните загуби, за да завърши сесията рязко нагоре с 4%. 

Съгласно схемата за суап, първоначално на стойност 500 милиарда юана, брокерските компании, мениджърите на активи и застрахователите могат да получат ликвидност от централната банка чрез обезпечение на активи за закупуване на акции.

В момента 20 компании са одобрени да участват в схемата и първоначалните заявления са надхвърлили 200 милиарда юана, каза PBOC. Участниците включват China International Capital Corp (CICC), Citic Securities, China Asset Management Co и E Fund Management Co, каза китайският регулатор на ценните книжа. 

„Суап схемата ще се превърне в стабилизатор на пазара“, тъй като търсенето на инструмента нараства, когато продажбите на акциите бележат значителен растеж, но апетитът естествено отслабва след възстановяване на пазар, се посочва в статия, публикувана днес на финансовата страница на "Синхуа".

В допълнение, институциите могат да използват инструмента за достъп до ликвидност при провал на фондовия пазар, без да се налага да продават акции в низходяща спирала.

Съгласно механизма активи, включително облигации, ETF на акции и дялове в съставните части на индекса CSI300, могат да бъдат обменяни за високоликвидни активи като съкровищни ​​облигации и бонове на централната банка, което дава на участниците по-лесен достъп до финансиране. 

„Ако бъдат приложени ефективно, тези нови политически усилия биха могли да доведат допълнителни средства на пазара и да подобрят възвръщаемостта на акционерите, като по този начин стимулират промяната на оценката“, каза BNP Paribas в бележка до клиентите.

В рамките на суаповата схема, чиято първоначална стойност е 500 милиарда юана, брокерските къщи, дружествата за управление на фондове и застрахователите могат да получат ликвидност от централната банка чрез обезпечаване на активи за закупуване на акции.

Централната банка стартира и програма за рекредитиране с първоначална стойност 300 млрд. юана, която ще позволи на финансовите институции да вземат заеми от Китайската народна банка, за да финансират покупки на акции от търгувани на борсата компании или от техните основни акционери.

Едногодишният лихвен процент за рекредитиране е фиксиран на 1,75 на сто, а 21 финансови институции, отговарящи на условията, могат да кандидатстват за заемите в началото на всяко тримесечие, обяви банката.

Впоследствие търгуваните на борсата компании и техните основни акционери могат да вземат заеми от банките при лихвен процент до 2,25 на за обратно изкупуване на акции. Това е изключение от правилата, които забраняват банковите заеми да се насочват към фондовия пазар. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ