Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Охлаждане на оптимизма оцвети в червено борсовите индекси
Световните фондови пазари отбелязаха спад в днешната сесия, тъй като оптимизмът на пазара относно ранното намаляване на лихвените проценти в САЩ намаля, а последната ескалация на военните действия в Близкия изток натежа върху настроенията.
Широкият индекс на световните акции на MSCI (.MIWO00000PUS) се понижи с 0,2 % след спада от 0,8 % във вторник - слабо начало на 2024 г., което може да предвещава края на стремителните ръстове на акциите и облигациите, започнали в края на миналата година.
Европейският индекс STOXX 600 (.STOXX) се понижи с 0,1%, а акциите от Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония спаднаха с 1,3% (.MIAPJ0000PUS). На червена територия минаха и почти всички водещи европейски индекси
Предпазливостта доминираше на пазарите преди публикуването на протоколите от декемврийската среща на Федералния резерв на САЩ, които трябва да бъдат обявени по-късно днес, посочва "Ройтерс".
През декември представителите на Фед прогнозираха намаляване на лихвените проценти със 75 базисни точки (б.т.) през 2024 г., което стимулира залозите на паричния пазар за около два пъти по-голямо намаление, предизвикали кръстосано пазарно рали в края на годината.
"В края на миналата година имахме страхотно рали, когато пазарите се убедиха, че ще има меко (икономическо) приземяване, охлаждане на инфлацията и бързо преминаване към намаляване на лихвите", каза инвестиционният директор на AJ Bell Ръс Молд.
"Но ако се получи неочаквано твърдо приземяване или инфлационен бум, може да се стигне до малко по-различен сценарий, така че предполагам, че сега участниците правят пауза за размисъл."
Фючърсните пазари все още виждат 70% вероятност Фед да започне да намалява от март разходите по заемите в САЩ от сегашния им 22-годишен връх. Но анализът на Ройтерс на последните коментари на ръководителите на ФЕД показва, че макар много от тях да са отбелязали подобряване на ситуацията относно инфлацията и известно отслабване на натиска върху заплатите, повечето не са заявили, че облекчаването на паричната политика е спешно.
Важните данни за САЩ през тази седмица трябва да изяснят перспективите, като проучването на ISM за производствения сектор, което се очаква да бъде публикувано по-късно днес, ще покаже дали централната банка има нови сигнали за рецесия, за които да се тревожи. В петък ще бъде публикуван влияещият на пазара доклад за заплатите в неселскостопанския сектор на САЩ.
Пазарните нагласи се влошиха и след засилването на напрежението в Близкия изток. Атаката с дрон в Бейрут снощи, при която бе убит заместник-лидера на Хамас Салех ал-Арури повиши риска войната в Газа да се разпространи далеч извън палестинския анклав. В същото време датската компания Maersk (MAERSKb.CO) и германският ѝ конкурент Hapag-Lloyd (HLAG.DE) заявиха, че техните контейнеровози ще продължат да избягват Червено море след поредица от нападения срещу кораби, за които са обвинени бойците на хутите.
"Предлагането на стоки, суровини, междинни продукти и крайни стоки остава много по-нестабилно, отколкото бихме искали. В допълнение западните пазари на труда ще останат структурно свити", заявиха стратезите на Rabobank в бележка до клиентите.
Настроенията на Уолстрийт
Според прогнозите на фючърсните пазари индексът S&P 500 на Уолстрийт ще отвори с леко понижение днес, след като във вторник спадна с 0,6% от рекордните си стойности.
Технологичният Nasdaq (.IXIC) пък се понижи с 1,6% във вторник, повлечен от близо 3% спад на Apple (.AAPL.O) до седемседмично дъно, след като Barclays понижи рейтинга на акциите му.
В сряда също се очакваше спад от 0,3 % , според търговията с фючърси.
В сряда продължи и покачването на доходността на щатските съкровищни облигации, тъй като държавните дългови ценни книжа бяха разпродадени. Във вторник доходността на 10-годишните облигации , барометър за очакваните разходи по дългосрочните заеми, за кратко надхвърли 4%.
Последно тя се търгуваше с около 4 базисни пункта по-високо на равнище 3,98%.
Доходността на 10-годишните германски облигации се повиши с 4 базисни пункта до 2,1%, нараствайки за четвърта поредна сесия.
Щатският долар , който през нощта поскъпна с 0,8% спрямо основните валути до двуседмичен връх, се задържа на стабилна стойност от 102,18.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент се понижиха с 0,6% до 75,41 долара за барел, тъй като очакванията за голямо предлагане засега надделяват над опасенията за прекъсване на морските маршрути в Червено море.
Златото запази стабилно на ниво от 2 059 долара за тройунция.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.