Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Пазарите са убедени, че Фед е приключил с увеличението на лихвите. Това крие опасности
Няма много неща, които биха могли да разубедят пазарите от виждането, че Федералният резерв на САЩ ще задържи лихвените си проценти без промяна по време на заседанието на централната банка на 1 ноември, пише американското финансово издание Barron's.
Това не се дължи на липсата на новини през следващата седмица и половина до тази дата. Ценовият индекс на разходите за лично потребление (PCE)- предпочитаната от Фед мярка за инфлацията, ще бъде публикувана в петък. Предходният ден пък ще бъдат представени последните данни за брутния вътрешен продукт. Четири от седемте технологични фирми от т.н.ар „Великолепната седморка“ (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta и Tesla) - кохортата, която носи основна отговорност за печалбите при акциите тази година , ще докладват финансовите си резултати за последното тримесечие през тази седмица.
Неспособността на републиканците да изберат председател на Камарата на представителите на САЩ пък може да доведе до допълнително повишение на доходността по американските ценни книжа, като днес 10-годишните държавни облигации надхвърлиха прага от 5% за първи път от 2007 г. насам.
Всеки един от тези фактори може да допринесе за промяна в позицията на Фед в един нормален месец. Но според инструмента CME FedWatch, има 98% вероятност централната банка да остави кампанията за затягане на паричната политика „на пауза“ за второ поредно заседание. Преди месец вероятността за подобен ход се оценяваше на 73%.
Лесно е човек да остане с впечатление, че най-агресивната кампания за повишаване на лихвите от едно поколение е приключила. До голяма степен това казва и пазарът - CME оценява на приблизително 60% вероятността лихвите да останат непроменени до март следващата година.
Председателят на Фед Джеръм Пауъл затвърди тези очакванията, като каза миналата седмица, че централната банка няма да има нужда да повишава допълнително овърнайт лихвите, за да продължи да се възползва от по-високите, дългосрочни лихви от доходността по облигациите.
Но Пауъл също отбеляза, че борбата за намаляване на инфлацията все още не е приключила. Инфлацията продължава е твърде висока и не е ясно каква част от досегашното затягане на паричната политика все още не се усеща на пазарите. Добавете към това конфликта между „Хамас“ и Израел в Близкия изток, който има потенциал да предизвика енергийна криза и да изпрати инфлацията рязко нагоре, и рисковете изглеждат не малки.
Пълният консенсус относно перспективите пред Фед може да бъде опасно нещо. Инвеститорите трябва да са готови за изненади.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.