Светът на парите: Компаниите, които заслужават да са част от „Великолепната седморка“ повече от Tesla

Светът на парите: Компаниите, които заслужават да са част от „Великолепната седморка“ повече от Tesla

Акциите от така наречената „Великолепна седморка" доминират по-широкия фондов пазар в продължение на три години. Тази група включва Amazon, Apple, Nvidia, Meta Platforms, Microsoft, Alphabet и Tesla.

За съжаление, представянето на Tesla изостава значително в сравнение с тази на другите компании, като нейните акции са единствените, поевтинели в рамките на този период.

Дойде ли времето Tesla да бъде изключена от тази група? Според Джъстин Поуп от The Motley Fool има шест компании, които биха могли да я заменят.

Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway се превърна в популярно име поради връзката си с известния инвеститор Уорън Бъфет, който я оглавява. Холдинговата компания притежава различни частни компании, вариращи от магазини за бонбони до фирми за застраховане, от компании за железопътни линии до такива за комунални услуги. Тя също така има огромно портфолио от акции на стойност стотици милиарди долари.

Диверсифицираната колекция от висококачествени активи на компанията продължава да расте и да надминава индекса S&P 500 от десетилетия. Важното е, че Бъфет изгради Berkshire, за да издържи във времето – активите на компанията включват огромна купчина пари от 167 млрд. долара, които просто чакат подходящата възможност да бъдат инвестирани в изгодна сделка. Тази компания въплъщава дългосрочно инвестиране и би била фантастично допълнение към Великолепната седморка.

Taiwan Semiconductor Manufacturing

Nvidia, настоящ член на групата, може да доставя повечето от чиповете за изкуствен интелект в света.  Taiwan Semiconductor Manufacturing обаче ги произвежда. Според пазарни оценки приблизително 56% от чиповете в света идват от TSMC. Като лидер в индустрията е добре да се обзаложим, че чиповете висок клас, използвани за ИИ модели, вероятно ще идват от TSMC.

Това е огромна възможност за компания, която вече има пазарна капитализация от 631 милиарда долара. Експертите по изкуствен интелект смятат, че търсенето на чипове за изкуствен интелект ще скочи през следващите години. Изпълнителният директор на AMD Лиса Сю изчислява, че глобалният бизнес с чипове ще нарасне до 400 милиарда долара  до 2027 г.

Eli Lilly

Здравеопазването е огромна индустрия, чиято стойност се оценява на около 4,5 трлн. долара само в Съединените щати. Защо да не включите една от най-големите здравни компании в света, Eli Lilly, във „Великолепната седморка“? Фармацевтичният гигант има значителна позиция във важни здравни области, включително диабет, контрол на теглото, онкология и невронауки. Анализаторите смятат, че приходите на компанията ще се покачат от 34 милиарда долара миналата година до 100 млрд. долара до 2032 г.

Novo Nordisk

За съжаление, затлъстяването е става все по-голям проблем в САЩ и другите развити икономики по света. Неговото лечение е здравна ниша, която е твърде голяма за един единствен бизнес, така че Novo Nordisk тук се конкурира с Eli Lilly. Novo Nordisk следва траектория на подобен силен растеж като Eli Lilly. Инвеститорите обаче отбелзяват, че компанията е по-концентрирана в областта на управлението на теглото от Eli Lilly, която е по-диверсифициран бизнес. Анализаторите смятат, че приходите на Novo Nordisk ще нараснат от $34 милиарда на $78 милиарда до 2030 г.

Broadcom

Светът е по-свързан от всякога и можете отчасти да благодарите на Broadcom за това. Компанията за полупроводници произвежда чипове, използвани в повечето устройства, които се свързват с интернет. Освен това се превърна в софтуерна компания, която предоставя технологични решения за корпорации.

Бизнес перспективите на Broadcom изглеждат много обещаващи. Свързаността само ще се увеличи, когато нововъзникващите пазари се модернизират и развитите страни се гмурнат с главата напред в сферата на ИИ. Broadcom сега е диверсифициран технологичен гигант и би изглеждал добре до Nvidia във „Великолепната седморка“

Visa

Парите са основната жизнена сила на световната икономика. Често, когато плъзнете платежната си карта, Visa е компанията, която премества парите ви от сметката ви към търговеца, от който купувате. Visa поддържа най-голямата платежна мрежа в света. Приблизително 39% от безкешовите покупки в световен мащаб се извършват в мрежата на Visa. Постепенното преминаване на обществото от пари в брой като метод на плащане към картови и дигитални плащания беше важно за Visa. Предвижда се цифровите плащания да растат средно с 15% годишно от миналата година до 2030 г., което прави Visa потенциална компания за трилиони долари през следващите години.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ