Цените на основни храни в Турция падат с 50% след призив на Ердоган

Цените на основни храни в Турция падат с 50% след призив на Ердоган

Цените на основни храни и продукти падат с до 50% в някои супермаркети от понеделник след призив на президента Реджеп Тайип Ердоган към търговците да подпомогнат борбата на правителството с високата инфлацията, съобщи сайтът Хаберлер, цитиран от БНТ.

"Приканвам всички наши търговци, предприятия, и най-вече веригите супермаркети, да окажат подкрепа на нашата борба с инфлацията и цената на живот, като намалят цените", призова президентът. След призива на Ердоган супермаркетите от веригата на земеделските кооперативи направиха отстъпки на някои основни продукти, достигащи до 50%. В списъка на намалените цени са основни хранителни продукти, почистващи препарати и други стоки от първа необходимост. Сред поевтинелите продукти са олио, месо, сирене, колбаси, маслини, чай, почистващи препарати, тоалетна хартия, ориз.

Земеделските кооперативи се стремят да предлагат в супермаркетите си качествени и натурални продукти на достъпни цени. Стоките се купуват от членове на кооперативите, след което се обработват в съоръженията, с които кооперативите разполагат, и се предлагат в супермаркетите от тяхната мрежа, както и в други магазини. Първият подобен супермаркет бе открит през 2017 г., а целта им е да спомогнат за установяване на баланс на цените. Турският президент Реджеп Тайип Ердоган насърчава супермаркетите от веригата на земеделските кооперативи и преди време разпореди броят им да бъде увеличен. Генералният директор на земеделските кооперативи Хюсеин Айдън обяви в края на миналата година, че броят на магазините от тяхната мрежа се очаква да достигне три хиляди до средата на 2023 г. Инфлацията в Турция се повиши до 61,53 процента на годишна база през септември според данни на националната статистика. Това е най-високото равнище за тази година и трети пореден месец на нарастване на инфлацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изненадващ ход: Путин се е обявил за "нулево" обогатяване на уран от Иран
Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
Времето: Слънчево с температури до 37 градуса
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Брюксел планира нов данък за големите компании, за да увеличи бюджета на ЕС
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?