Рекорд на Уолстрийт

Рекорд на Уолстрийт

Фондовите пазари в САЩ и Европа отново тръгнаха нагоре след разрешаването на проблема с Гърция, който със сигурност досади на инвеститорите в огромна степен и те вече го игнорират в голяма степен. Това се отнася най-вече за американския пазар, който приключи в петък на абсолютни рекорди, докато възстановяването на германския индекс ще изисква поне още една толкова позитивна седмица.

Борсите във Франция и Германия се покачиха съответно с 4,5% и 3%. Това беше реакция и на оказвана ликвидна подкрепа на гръцките банки от ЕЦБ.

Точно в обратна посока беше изтълкувано намерението на Федералния резерв да повиши лихвите до края на годината, както стана ясно от заявлението на председателя на централната банка Джанет Йелън пред законодателите в САЩ. Щатският пазар, обаче, успя да се възстанови и не възприе лихвите като опасност пред растежа си. Дори напротив, това се тълкува като показател за подем и бъдещо подобрение на финансовите резултати. Изискването на Федералния резерв е икономиката на САЩ да продължи да расте, включително и пазара на труда. Данните през миналата седмица бяха противоречиви – подобрение на индустрията в страната, но намаление на търговията на дребно.

Причина за игнорирането на лихвената политика станаха корпоративните отчети. Голям брой щатски компании публикуваха резултатите си за второто тримесечие, което и оцвети борсата в зелено.

Най-добре се представи интернет компанията Google, която за седмица се покачи с близо 26%, като само в петък книжата скочиха с 16%. Google извади добър отчет, но и ръководството на компанията даде яснота кога ще има приходи от мобилните устройства. Интернет бизнесът се оказа най-печелившия сектор през миналата седмица, благодарение и на печалбите на Amazon и Facebook. Банковите книжа и биотехнологичните компании също подкрепиха индексите, а спад отчетоха петролните компании заради ниската цена на суровината. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

През 2025 година изкуственият интелект ще изхвърли емисии въглероден диоксид колкото цял Ню Йорк
Lexus използва генеративен изкуствен интелект за нов празничен спот
На днешната дата, 25 декември. Рождество Христово, Коледа
Проруски хакери твърдят, че са извършили кибератака срещу Френската пощенска служба
Зеленски: Последният мирен план предвижда възможно изтегляне на Украйна от изтока
Венецуела обвинява САЩ в „изнудване“ за конфискуването на петролни танкери
САЩ отказаха визи на бивш еврокомисар и други лица заради правила в социалните мрежи
Хиляди хора се стичат към Витлеем, за да съживят коледния дух след 2 години война в Газа