Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Градът на бъдещето
Представям си го чист, с много зеленина, минимално замърсяване и висока ефективност. Всичко – от транспорта до жилищата – е свързано в единна умна мрежа, споделя адв. Станислава Лазарова-Точевска
Градът на бъдещето
Представям си го чист, с много зеленина, минимално замърсяване и висока ефективност. Всичко – от транспорта до жилищата – е свързано в единна умна мрежа, споделя адв. Станислава Лазарова-Точевска
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Как ще изглежда градът на бъдещето? Кои ще са най-големите промени и каква ще бъде ролята на технологиите?
Представям си град, който е чист, с много зеленина, минимално замърсяване и висока ефективност. Всичко – от транспорта до жилищата – е свързано в единна умна мрежа. Жителите имат лесен достъп до ресурси и услуги, докато живеят в хармония с природата. Градът на бъдещето ще бъде комбинация от технологии, устойчивост и човешки усилия, което ще доведе до изграждането на по-добро място за живот. Звучи като утопия, но съм оптимист и силно вярвам, че този стремеж е дълбоко заложен в човешката природа. С навлизането в „Петата индустриална революция“ ще бъде възможно да се реализира повече, отколкото когато и да е било преди.
Кои са тенденциите отвъд технологиите, които ще окажат значително влияние в сферата на строителството?
За мен ключова роля ще имат съвременните млади хора и пътищата, които смело чертаят пред всички нас. Като майка на две дъщери съм уверена, че именно те ще намерят балансът между новите технологични предизвикателства и традиционните форми на собственост. През следващите години нуждата на хората да притежават и управляват недвижими имоти ще запази някои от историческите си корени, но и ще се трансформира под влияние на съвременния начин на живот, глобализацията, технологиите и новите икономически реалности.
Младите поколения са повече ориентирани към устойчиво развитие, те променят пазара на недвижими имоти, като изискват повече от просто „покрив над главата“ си. Те търсят домове, които отразяват техните ценности – устойчиво управление на енергията, водата и отпадъците и уважение към природата. Търсят се жилища и офисни пространства без токсични материали, със съвременна вентилация и възможност за по-добро качество на въздуха. Това кара инвеститори и строителни компании да се адаптират към тези нови изисквания.
Можем ли да си представим бъдеще, в което физическата собственост ще бъде сведена до минимум и ще се предпочитат така наречените виртуални технологии с „дигитални имоти“, които нямат реални граници?
Този въпрос е изключително интересен, даже бих казала, че е дълбоко философски, защото изисква да обмислим как дефинираме себе си, каква е връзката ни с реалността и какво означава да живеем пълноценен живот. Смятам, че макар глобализацията, виртуалните преживявания и криптовалутите да променят начина, по който хората възприемат света, нуждата от качествени имоти ще остане, дори и в променена форма. Виртуалните светове може да предоставят нови възможности, но те не могат да заместят нуждата от физическа среда за живот, работа или социализация. Нещо повече, това ще повиши изискванията към физическите пространства, които хората ще обозначават като „свой дом“ или „място за работа“. Точно тук е нашата отговорност като общество – да посрещнем тази реалност с повишаване на качеството на заобикалящата ни среда чрез изграждането на нов тип недвижими имоти, както и на инженерна и социална инфраструктура.
Има ли такива проекти, върху които работите, и с какво се отличават те?
Да, щастлива съм, че работя по такива проекти, с които не се притеснявам да застана пред хората и най-вече пред децата ми. Все повече клиенти отдават значение на това как са построени жилищата – дали материалите са устойчиви, дали строителният процес се изпълнява съгласно всички съвременни изисквания и технологии, дали е помислено за безопасността и качеството на общите пространства. Както споменах – младите купувачи търсят жилища с интелигентни технологии, които не само улесняват живота, но и спестяват ресурси. Новото поколение подкрепя концепцията за споделяне на ресурси и на местата, където живее, и там, където работи, чрез създаване на общи зони за работа, спорт и отдих, интегриране на съвременни системи за поддръжка на озеленяването, тъй като това намалява отпечатъка върху околната среда.
Особено съм горда, че всичко това успяхме да реализираме в един от проектите ни, наречен неслучайно „Зеленият квартал“. Той е цялостно планиран с територия над 50 000 кв. м. Разположен е в София, в квартал „Кръстова вада-запад“ на минути от Южния парк, Paradise Center и метростанция Витоша, в единствената зона на квартала с ниско строителство. Реализира се поетапно и към момента 8 сгради са въведени в експлоатация, предстои да бъдат въведени още 6, а 4 сгради ще бъдат завършени през лятото на 2025 г. На прага сме на началото на строителството на 3 нови нискоетажни сгради – комплекс „Фонтани“. Изграждаме „Зеленият квартал“ с много богато озеленяване и големи вътрешни дворове, със съвременна нова подземна и наземна инфраструктура, асфалтирани улици с отводняване, павирани тротоари с озеленяване, самодимиращо улично осветление и зелени площи в повече от законово изискуемото.
За да създадем още по-привлекателна среда за живущите, закупихме и планираме изграждането и поддръжката за наша сметка на ЕКОПАРК на терен 10 000 кв. м в Южния парк – IV част, тъй като всички знаем за затрудненията на Столична община да поддържа публичната инфраструктура и зелените площи. Намерението ни е да построим и детска градина. Важна част от „Зеленият квартал“, която предвиждаме да заработи до края на годината, е „Социалната улица“. На нея ще бъдат разположени ресторант, магазин за вино, кафе и сирена, сладкарница, пекарна, аптека, супермаркет, магазин за цветя и декорация, ателиета.
Надяваме се, че оправдаваме доверието на многото млади семейства, които станаха част от голямата общност на „Зеленият квартал“, и по този начин създаваме условия заедно да влезем в бъдещето. Защото, както беше казал някой: „Бъдещето не е просто място, към което отиваме – то е нещо, което ние създаваме“. Вярвам искрено, че с всекидневната ни работа, с правилния подход и с помощта на технологиите можем заедно да направим света по-добро място за живеене.
Адв. Станислава Лазарова-Точевска притежава над 20-годишен професионален опит в областта на устройственото планиране и инвестиционното проектиране на недвижими имоти. Управлява фирми, консултиращи цялостното развитие на инвестициите в строителния процес, включително осъществяването на контрол в строителството. Инвеститор в инвестиционни проекти в сектора с недвижимите имоти. Завършила е право в СУ „Св. Климент Охридски“.
ADVERTORIAL
Умната фабрика на Schneider Electric в Пловдив получи престижно отличие за Зелена производствена сграда
Равносметката на “една друга банка”: Услуги за бъдещето, близо до бизнеса и признание за устойчивост за ПроКредит
Кастело Прикаст: Когато иновацията срещне строителството - AI революцията започва сега
|
Ключови думи
градът на бъдещето
модерно строителство
зелени цели