Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Конкуренцията отвън става по-сериозна

Проф. д-р Васил Живков, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната индустрия

Снимки:

Лилия Йотова

Конкуренцията отвън става по-сериозна

Конкуренцията отвън става по-сериозна

Проф. д-р Васил Живков, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната индустрия

Конкуренцията отвън става по-сериозна
Проф. д-р Васил Живков, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната индустрия, член на борда на директорите и представител на България в Европейската конфедерация на мебелната промишленост, преподавател в Лесотехническия университет
quotes

ТОП 20 Производители на мебели 

В края на 2024 г. може да определим годината като сравнително успешна за мебелната промишленост. След бума през 2021 г., когато Ковид кризата преобърна много тенденции в потреблението, включително и засилен интерес към мебелите, пазарът постепенно се нормализира. През 2022 и 2023 г. се очерта лек спад в сектора, съответно с 6,7% и 4,2%. По неофициални данни на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост за 2024 г. се очаква производството на мебели да бъде близко до резултата си от 2023 г. Това може определено да се приеме за успех, като се има предвид негативната тенденция в Западна Европа, където се отчита значителното намаляване на потреблението на мебели. 

От друга страна, бихме могли да съжаляваме за някои пропуснати възможности, като например по-добри резултати при износа на мебели. Причината за това беше високата цена на дървесината, добивана в България, което направи сектора неконкурентен на международните пазари. Към основните предизвикателствата пред бранша задължително трябва да поставим недостига на квалифицирана работна ръка. Един нов проблем се появява след Ковид кризата и той е нелегалният внос на мебели от Турция.

Тенденциите, които ще определят развитието на мебелната промишленост през следващите години, ще бъдат в няколко посоки. На първо място, все повече ще трябва да се съобразяваме с пазара на труда. Ще трябва да си „отглеждаме“ кадри и да се грижим за тях. Ще се засили и вносът на работна ръка от трети страни, явление, което вече се е появило в нашия бранш. Ще се ускорят процесите на механизация, автоматизация и роботизация в мебелната индустрия, за да отпадне нуждата от нискоквалифицирана работна ръка. Дуалното образование, в което ние сме едни от пионерите, ще навлиза още повече.

Изпълнението на Регламента на ЕС 2024/1781 „Екодизайн за устойчиви продукти“ (ESPR) ще наложи сериозна работа в мебелния сектор. Този регламент, влизащ в сила от 2028 г., ще постави нов подход към проектирането и производството на мебели и ако работата по неговото внедряване не започне от следващата година, после ще ни бъде много по-трудно.

Сред тенденциите в нашата промишленост можем да добавим и решенията, които ще доведат до енергийна независимост на предприятията. Този процес вече върви успешно в мебелната индустрия, където се изградиха много соларни паркове, но има още върху какво да се работи.

Накрая – не трябва да забравяме, че производството на мебели стана приоритет на много страни извън традиционните доскоро. Мебелите от Турция, Китай, Виетнам, Индия и други стават все по-конкурентни и като качество, и като цена. Това ще накара българските производители да бъдат все по-иновативни, за да са конкурентни на българския и международния пазар. 

* При съставянето на общите и секторните класации в списанието използвахме изчерпателен и прозрачен подход за събиране и анализ на информацията. Данните за компаниите са събрани от Търговския регистър, Националния статистически институт (НСИ), Сиела Инфо, индивидуалните годишни финансови отчети и докладите за дейността на компаниите, публични регистри. 

Всички данни са базирани на индивидуалните финансови отчети на компаниите към 31 декември 2023 г., като информацията е актуализирана и обработена до 10 октомври 2024 г.

Класациите по приходи са направени на база приходи от оперативна дейност, което осигурява съпоставимост между участващите компании.