IQ-то не е най-важно

IQ-то не е най-важно

Като човек, чиято работа е да кара хората да кликват върху разни неща в интернет, мога да ви кажа, че хората са много несигурни относно своята интелигентност. Ако потърсите в интернет фрази като „как да повишете своя IQ”, „как да прецените колко сте интелигентни“ и „как да накарате другите да мислят, че сте интелигентни“, ще бъдете обсипани с хиляди материали.

Макар силният интерес по темата за коефициента за интелигентност да е разбираем, особено ако целта ви е да станете предприемач, той се базира до голяма степен на погрешно схващане. Когато става въпрос за успех в бизнеса, емоционалната интелигентност, известна още като EQ, е от много по-голямо значение от IQ-to. Или поне това показва нов анализ на около 40 проучвания сред повече от 65 000 предприемачи.

Това едва ли е голяма изненада за всеки, който внимателно следи изследванията за относителното значение на когнитивния капацитет спрямо социалните умения за професионалния успех. Въпреки че IQ е добър индикатор за успех в много области, различни проучвания показват, че EQ може да ви даде по-голяма преднина в бизнеса.

Вземете за пример многогодишното проучване на Google за чертите на най-ефективните  мениджъри в компанията. Компанията, която е известна със своите високотехнологични решения и открития откри, че социалните умения са много по-важни за представянето на екипа, отколкото чистата умствена сила. Изследователи от Харвард наскоро стигнаха до подобни заключения в прочуване, според което екипи с членове с високо EQ, превъзхождат тези с по-висок колективен IQ.

Тези резултати не изненадаха и професора от Тексаския технически университет Джаред Алън. „Занимавах се с предприемачество повече от 10 години и имах много приятели, които бяха изключително успешни предприемачи, макар че не бяха сред най-умните хора, които познавах. Вместо това те имаха страхотни социални умения и способност да управляват своите емоции и начин на мислене при появата на трудности и предизвикателства, които неизбежно изникват при създаването на бизнес.Това означава, че те са имали висока емоционална интелигентност", каза той пред PsyPost.

За Алън обаче е било важно да подкрепи личните си виждания с реални данни. Заедно със свои колеги от Тексаския технически университет Алън събира 40 проучвания за чертите и успеха на повече от 65 000 предприемачи. Данните разглеждат както EQ и IQ, така и различни показатели за бизнес успех, включително финансови резултати, растеж на компанията, размер на компанията и субективен успех. Резултатите от това този мащабен анализ са кристално ясни.

„Изследователите откриха, че както общите умствени способности, така и емоционалната интелигентност са положително обвързани с предприемаческия успех. Въпреки това, както те очакваха, емоционалната интелигентност е много по-добър индикатор за успеха в бизнеса от умствените способности. Докато емоционалната интелигентност е в центъра на 89,1% от успеха на предприемачите, на умствените способности могат да бъдат приписани само 10,9%“, посочват от PsyPost.

Това е огромна разлика, която е добра новина амбициозните предприемачи, тъй като според експертите емоционалната интелигентност е нещо, което е много по-лесно за придобиване и развиване, отколкото IQ. Ако сте готови да отделите достатъчно време за обучение, можете да развиете това най-важно умение за предприемачески успех.

………………..

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ