Сравняването саботира вашия успех. Ето как да си върнете контрола
„Големият въпрос за това как се държат хората е дали имат вътрешна или външна карта с резултати. Ако можете да сте доволни от вътрешна карта с резултати, това помага“. Тези думи на Уорън Бъфет, председател и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway, подчертават колко важно е да разчитате на вътрешни мотиватори, тъй като външните, като например сравненията с другите, могат да бъдат пагубни както за личното, така и за професионалното израстване.
За начало, сравнението може да доведе до порочен кръг на депресия. Изследванията показват, че хората с депресивни симптоми са склонни да участват във възходящо“ сравнение повече в социални мрежи като Instagram, което от своя страна изостря депресивните симптоми. Нещо повече, фокусирането върху външните мерки за успех на другите – като абонати, последователи харесвания, може да ви отклони от истинските ви цели.
Като собственик на бизнес от близо две десетилетия, разбирам изкушението да се сравнявам с колеги и конкуренти. С възхода на социалните мрежи рискът от вредни сравнения само се увеличи. Ето как предприемачите могат да превърнат склонността си да сравняват в ценен инструмент за самоусъвършенстване и да останат на пътя към своите вътрешни цели.
Поставете гъвкави лични цели
Когато скролна в социалната мрежа X и видя друга публикация, в която някои споделя „лични новини“, понякога е трудно да избегна чувството на завист. Инстинктът ми е да затворя приложението веднага и да се опитам да се съсредоточа върху нещо друго. Но какво ще стане, ако вместо да избягваме тези чувства на завист и негодувание, решим да се изправим лице в лице с тях?
Ето какво препоръчват Лиз Фослиен и Моли Уест Дъфи от акаунта @lizandmollie в Instagram: „Обърнете внимание на най-силните си провокатори на завист и разберете защо те ви карат да се чувствате така. " Те препоръчват да се запитате дали наистина искате това, което някой друг има, и ако е така, струва ли си да предприемете действия, за да го получите за себе си?
Намирам това за полезна отправна точка за идентифициране на нещата, за които завиждам на другите, както и за изясняване на собствените ми цели. Може би ще разберете, че не искате това, което някой друг има, като се имат предвид жертвите или компромисите, необходими, за да стигнете дотам. Или може би ще решите да го направите – тогава можете да съсредоточите енергията си върху поставянето на постижими цели. Вместо да установявате стриктна времева линия, която е работила за други, можете да зададете цели без дати, за да избегнете допълнителни сравнения. Или ако си поставите крайни срокове, уверете се, че те се основават на вашите уникални обстоятелства.
Практикувайте благодарност ежедневно
Веднъж чух история за човек, който се опитва да изкачи един от най-високите върхове в света. Попитан как е запазил мотивацията си въпреки огромните физически и психически предизвикателства, той си спомня как е гледал нагоре към планината и е бил поразен от това колко още трябва да се изкачи. След това си е напомнил да погледне назад и да си спомни колко далеч вече е стигнал.
Когато открия, че се чувствам зашеметен от множеството неща, които все още бих искал да постигна с моя бизнес, аз си припомням неговата история и се принуждавам да направя пауза и да обмисля докъде съм стигнал – от 1 служител (аз) до повече 660 по целия свят. След това записвам на лист хартия нещата, за които съм благодарен. Изследванията показват, че дори едно кратко упражнение за практикуване на благодарност може да намали стреса и да подобри настроението ви. Може също така да ви помогне да преоцените събитията или обстоятелствата в по-положителна светлина.
Така че, когато чашата ви изглежда наполовина празна, опитайте се да вземете предвид напредъка, който вече сте постигнали. След това вземете химикалка или изтеглете любимото си приложение за водене на бележки и избройте за какво сте благодарни в личния и професионалния си живот. С всяка отметка малко по малко ще напълните чашата си.
Ограничете анализа на конкурентите
И накрая, има множество умствени трикове, от който човек може да се възползва, за да ограничи контакта си с неща, които го карат да чувства завист. В определен момент става натоварващо да минавате през лични цели и списъци с благодарност всеки път, когато постижението на някой друг се появи на екрана ви. Ето защо препоръчвам също да използвате цифрови инструменти, за да намалите достъпа си до фактори, които задействат нуждата ви от сравнение.
Като за начало избягвайте да задавате предупреждения за това какво правят вашите конкуренти и вместо това отделете ограничено време за анализ, когато имате стратегически срещи.
В днешния свят на непрекъснати сравнения и дигитални разсейвания, култивирането на вътрешна карта с резултати може да бъде ключът към запазване на концентрацията върху това, което наистина има значение.
…………….
Айтекин Танк, основател на JotForm за FastCompany.com
Редактор: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.