Антидот срещу завистта

Антидот срещу завистта

Вероятно сте виждали нещо, което някой друг има, независимо дали е било повишение, нова работа или луксозна ваканция, и сте искали да имате същото. Това е естествено. Психолозите наричат ​​процеса на сравняване с другите социално сравнение. Когато се сравнявате с някой, който е на по-добра позиция от вас по някакъв начин, вие правите социално сравнение в посока нагоре. И както всички знаем, социалните сравнения в тази посока обикновено създават известно недоволство.

По същество няма нищо лошо в недоволството. То ви дава енергията, от която се нуждаете, за да можете да постигнете целите си. Недоволството се превръща в проблем, когато не сте в състояние (или не желаете) да предприемете действия, които ще ви помогнат да постигнете тези цели. В този момент енергията няма къде да бъде насочена продуктивно. Недоволството от социално сравнение, което не може да бъде насочено към действие, обикновено се разкрива като завист.

И така, представете си ситуация, в която колега или приятел е видял, че имате нещо, което иска, и се чувства неспособен да преодолее тази празнина. Ако откриете, че сте обект на нечия завист, какво можете да направите?

Вие ли сте проблемът?

Вероятно сте работили усилено, за да спечелите това, което имате. Тази упорита работа е критична част от вашия успех, както и от способността ви да преодолявате провала. В същото време, ако сте имали успешна кариера, включваща признание за вашите усилия, повишения и добра заплата, не може да се отрече и че сте имали късмет.

Имало е моменти, в които сте били на точното място в точното време, имали сте подкрепата на важни хора или сте били избрани за възможност, която е могла да отиде при не по-малко квалифицирани лица.

Трябва да се гордеете с постиженията си и с ролята, която вашите усилия са изиграли в това, което сте днес. Но също така трябва да признаете, че има много хора, които работят усилено и имат дългогодишен опит, но не са били на правилното място в точното време и не са се възползвали от същия късмет, който сте имали вие. Отказът да се признае фактът, че в успеха винаги има доза късмет в допълнение към упоритата работа е нещото, което може да накара хората да преминат границата между гордостта до арогантността.

Ако установите, че няколко души около действат по начини, които ви карат да мислите, че ви завиждат, може да осъзнаете, че всъщност са разочаровани от липсата ви на признание, че никой не е единствен автор на своята житейска история. Може да искате да смекчите част от гордостта и увереността си със смирение, вместо да приемате, че завистта на другите е само по тяхна вина.

Има ли за какво да завиждат?

Има моменти, когато някой ви завижда заради това, което смята, че сте получили или постигнали, но в действителност има грешна представа. Ако някой се държи така, сякаш ви завижда и не сте сигурни защо, то си струва да поговорите. Може да е ви е неудобно, но е полезно да попитате какво сте направили, за да раздразните този човек.

В хода на този разговор може да откриете, че този човек е направил предположения за вас, които не са правилни. Изчистването на тези недоразумения често може да помогне за възстановяване на връзка, която започва да се влошава.

Можете ли да подадете ръка за помощ?

В повечето организации хората възприемат справедливостта не като еднакво третиране на всички, а като процес, при които хората, които получават повече бонуси (заплата, офис пространство, внимание и т.н.), са тези, които са направили неща за организацията, заслужаващо допълнително признание.

Ако сте получавали някакви придобивки от организацията, можете да помогнете за развитието на това чувство за справедливост, като използвате своята позиция, авторитет и влияние, за да помагате на другите. Едно нещо, което често ограничава чувството на завист на хората, е усещането, че даден човек е отборен играч и зачита интересите на другите. Ако успеете да станете известни като някой, който помага на другите, това може да ви предпази от чуждата завист.

На някои хора не може да им се угоди

Разбира се, можете да контролирате само собствените си действия, а не реакциите на другите хора. Ако имате успех, може да има хора, които завиждат независимо от нещата, които сте направили, за да постигнете това и без значение дали признавате ролята на другите.

В този момент трябва да се научите да приемате, че не всеки ще ви харесва или ще признава, че сте заслужили позицията си. Това може да бъде трудно, особено ако сте човек, който е мотивиран да бъде харесван от другите.

В крайна сметка не можете да позволите вашето лично щастие и удовлетворение да се ръководят от това, което другите хора мислят за вас. Когато завистта на някого говори повече за него, отколкото за вас, трябва да приемете, че той има негативни чувства и да продължите напред, без да изпитвате злоба, в случай че по-късно промени убежденията си.

................

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на „Smart Thinking“, за FastCompany.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ