Вампири в офиса
Добре ги познаваме, дебнат ни всеки ден, на всяка крачка в офиса. Те са вампирите, които се вкопчват във времето ни и опропастяват всяко добро намерение да отметнем много работа – за деня, за седмицата, за месеца. Присъствието им е вбесяващо, но и неизкоренимо.
Дан Кенеди, предприемач, автор на 13 книги и високоплатен консултант по маркетинг ги описва забавно и майсторски като истински познавач. Резултатът е полезна терапия и практичен наръчник как да се отървем от тях.
Вампирът „Една минутка...”
Най-коварният сред вампирите в деловото ежедневие е господин (но може и да е госпожа „Една минутка...). Особено трудно е да му противостоиш. Защото: първо и на пръв поглед изглежда безобидно да отговориш на „ само един малък въпрос, само за минутка..." Второ, да откажеш, ти се струва проява на безпричинна грубост. Но, истината е, че този персонаж НЕ ЗАСЛУЖАВА вежливо отношение. Той демонстрира, че вашето време не е толкова ценно, колкото неговото, че винаги може да ви прекъсне, защото вашите задачи са по-маловажни. Така че, напред, в атака и без капка жалост забийте дървен кол в сърцето му: „Зает съм в момента. Да се срещнем утре в 16.00 ч., ще отделя 15 минути да обсъдим всички въпроси.” Това ще го вцепени, със сигурност.
Вампирът „Дреболия”
Още един времепиец е господин "Дреболия." Той не умее и не желае да различава важното от маловажното, голямото от малкото. Талантът му е да ви изкара от строя и да ви принуди да нарушите строго подредения си график. Най-добрият начин да се отървете от него е да окачите на шията му голям сребърен кръст и да го хвърлите от стената на вашия замъка. Но ако няма такава възможност, просто му вземете думата: „Днес имам много напрегнат ден, така че, мога да се отклоня от графика си само за събития с 9-10 бала по 10-степенната скала за спешност и важност. Всичко останало ще чака до утре. Сигурен ли си, че твоят въпрос отговаря на 9-10 бала?” Вампирът ще се обиди. И толкова по-добре. Шансът да цъфне отново на вратата ви намалява автоматично с около 50%.
Вампирът „Отворена врата”
Веднъж прочетох за един директор, който свалил вратата на кабинета си от пантите в знак на подкрепа на политиката на отворени врати в компанията му. Съчувствам му! Колко театрално, колко невероятно глупаво! В зората на предприемаческата си дейност и аз държах вратата си отворена. По цял ден се точеше безкрайна верига от хромовампири, които смучеха и смучеха, и смучеха...В края на работния ден бях бял като платно, с оцъклени очи и замирашо дишане. Казвам ви, те просто се изреждаха под строй и с явно наслаждение пиеха енергията ми. Безжалостната истина е, че те няма да се поколебаят и ще изсмучат толкова кръв, колкото им позволите. Затова и моята тактика от години вече е банална недостъпност. По-рано хората идваха при мен с въпроси, които, сигурен съм, прекрасно биха решили и без моя помощ. Тоест, моето присъствие и свободният достъп едновременно снижаваха и моята, и тяхната продуктивност.
Вампирът „Телефон”
Хората са свикнали да мислят, че задължително трябва да вдигнеш, когато телефонът звъни. И освен това мислят, че и вие сте длъжни да постъпвате така. Вкъщи, в своето лично време, те изскачат голи и насапунисани от ваната, прекъсват обяда или вечерята си и даже coitus interruptus, за да отговорят на позвъняване. Наистина, удивително е в какво средство за масов терор се превърна изобретението на мистър Бел. Така че, позволете ми малко философия: нито закон, нито моралът, нито каквото и да е друго не ви задължава да вдигнете слушалката, ако не искате. Ако отговоряте на всички позвънявания, това означава, че непрекъснато прекъсвате работата си над задача с ясна степен на важност, заради въпрос или лице с неизвестна степен на важност. Следователно, отдавате контрола над времето си на неизвестността.
Вампирът „Неточност”
За тези 25 години, откакто провеждам своите наблюдения, всеки от кръга на моите познати, който наистина е успешен, следва едно-единствено правило: Бъди точен! Винаги, всеки път, бъди там, където трябва, точно навреме, както е уговорено, без изключения. Силно мое убеждение е, че на човек, който не е способен да се яви в определеното време, да изпълни планирани задължения или да се придържа към разписание, не си струва да му се гласува доверие за каквото и да е. Човешката непорядъчност има много проявления, но неточността без съмнение е един от симптомите й. Не съм единственият, който е открил връзката между точността и порядъчността. Не се имам за толкова умен. Но всички умни, влиятелни и успешни хора са наясно с този факт и тайно го използват, за да решат от кого ще купуват, с кого ще си партнират, на кого ще помагат. Ако си мислите, че успешните хола нямат собствена, бърза система за преценка на човека отсреща, значи сте много наивни. Не просто имат такава система, а повечето от тях се стараят да си изработят „критерий за мигновен отказ”, за да не губят време за оценка на потенциални клиенти и партньори. И вярват в максимата: „Има само две уважителни причини за закъснението. Първата: вие сте умрелии. Втората: вие искате да умрете!”
Вампирът „Тълпа”
Ако не можете да откриете своя кумир, достоен за подражание, просто наблюдавайте как постъпват всички наоколо и живейте различно от тях. Вглвеждайте се как се държат и правете точно обратното. Този съвет отлично помага на бизнесмени и търговци, незаменим е за децата, растящи в гето, както и за току-що издигнали се политици. Вглеждайки се в тези, които аз наричам „посредствено болшинство”, ще откриете, че всички тях ги сродява липсата на вътрешна дисциплина. За да пестите време, дръжте се на дистанция от стадото. Във Финикс, където живях 24 години, стигах от дома до офиса за 10 минути, когато тръгвах малко след девет сутринта. И губех час и половина, ако излизах в пиковия трафик между 7:30 и 8:30 часа. Когато пътувам, гледам да не се настанявам в хотела между 16 и 18 ч. вечерта и да не го напускам между 8 и 9 ч. сутринта, когато всички се настаняват или напускат. Забелязвайте такива ситуации и организирайте живота си спрямо тях.
Вампирът „Безцелност”
Една жена помолила мъжа си, увлечен по лова, да я вземе поне веднъж със себе си на лов за елени, за да разбере за какво говори постоянно с толкова страст. За да не му се пречка, той я настанил край един хълм и й наредил щом види елен, да даде сигнал с един изстрел във въздуха. Самият той се отправил към гората, където действително има елени. След десетина минути чул няколко изстрела и се втурнал обратно към хълма, където заварил следната гледка: жена му държи на мушка някакъв мъж, който стои до мъртъв кон и умолява: „Добре, мила госпожо, това е вашият елен. Но, позволете поне да му сваля седлото!”. Какво имам предвид? Ако не познавате нивото на личната си ефективност, как ще го достигнете? За мен ефективността е съзнателно използване на вашето време и талант по начин, който ви приближава към вашите осмислени цели. Забележете, това определение задължително предполага наличие на осмислени цели. Не познавам нито един успешен човек, който да не е имал цел и който да не е измервал разстоянието до нея всеки ден.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.