Аркади Шарков: Големите данни ще бъдат ключови и за правилните политики

Аркади Шарков: Големите данни ще бъдат ключови и за правилните политики

Аркади Шарков е макроикономист с опит в здравните политики за публичния и частен сектори. Знанията му са в областта на здравната икономика, устойчивото развитие и данъчната политика. Той е магистър по публични политики от Университета в Маастрихт и Университета на ООН. Към момента е докторант в СУ ,,Св. Климент Охридски". Работил е по проекти, свързани с лекарствената политика и оптимизиране на публичните разходи в областта на здравеопазването, както и по такива, свързани с устойчивото развитие на индустрията в България. Член е на Консултативния съвет към Българския лекарски съюз и обществения съвет на ,,Индекс на болниците".

Аркади Шарков ще бъде модератор на панел 2 ,,Ролята на бизнеса за трансформацията“ на XI национален Фарма форум, организиран от списание ,,Мениджър“ на 27 февруари в Sofia Balkan Palace.

- Фарма индустрията отдавна въведе на въоръжение в научно-изследователската си дейност Големите данни. Но само с това ли се изчерпва активното им приложение в сектора?

- Големите данни сами по себе си не са ,,решение“ на даден проблем, освен ако не знаеш как да ги подбереш, така че да ти свършат работа. Преди всичко ключовото, особено когато се касае за България, е данните да са качествени. Освен качествени, те трябва да бъдат структурирани и преобразени във вторични данни, за да могат лесно да се обработват от институциите. Извън чисто медицинските данни вече имаме и потребителски базирано здравеопазване. Всяка джаджа (смарт часовник, смарт телефон и пр.) има приложения, които описват ежедневието и го околичествяват. Това носи новата добавена стойност, когато впоследствие тези данни трябва да придобият обработваем вид и съответно да произведат нужните резултати.

- Как можем да използваме този потенциал и у нас?

- България има голям потенциал както по отношение на клиничните проучвания, така и вследствие от тях във връзка с данните, които се събират и могат да бъдат обработвани. Ключово за начало, естествено, е модулите на Националната здравноинформационна система да заработят, за да почнат и пациентските данни да се трупат в отредените за това ,,чекмеджета“. Много е важно как ще се урегулира достъпът до тях и до какъв детайл ще могат да бъдат ,,джуркани“. От това зависят и възможностите за произвеждане на микросимулации и модели с тях, които могат да дадат прогноза за развитието на заболеваемостта/смъртността в бъдеще. Въз основа  на това, хората, взимащи решения, могат да приложат правилните политики за решение на тези проблеми.

***

XI национален Фарма форум ще се състои на 27 февруари от 9.30 часа в Sofia Balkan Palace. Направете своята регистрация за присъствие в залата тук.  

Основен партньор на XI национален Фарма форум  е АбВи България

Събитието се осъществява с подкрепата на: Astra Zenecanovo nordiskNovartisNatur Produkt. 

Институционален партньор е: Български фармацевтичен съюз, Dutch Bulgarian Business Association

Медийни партньори на форума: БНТdir.bgMedical Newsportalnapacienta.bg

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ