Изтеглянето на Тръмп от ракетния договор може да изостри напрежението с Китай

Изтеглянето на Тръмп от ракетния договор може да изостри напрежението с Китай

Евентуално изтегляне на САЩ от договор за ядрени оръжия с Русия от епохата на Студената война може да даде на Пентагона нови възможности за противодействие на китайския напредък в ракетната област, но експерти предупреждават, че надпреварата във въоръженията, която би последвала, може значително да изостри напрежението в Азиатско-тихоокеанския регион.

Американски служители от години предупреждават, че Съединените щати са поставени в неизгодна позиция от разработването на все по-усъвършенствани наземни ракетни сили от Китай, на които Пентагонът не може да отговори по равностоен начин заради договора на САЩ с Русия.

Президентът Доналд Тръмп показва, че може скоро да даде по-голяма свобода на Пентагона за противодействие на този напредък, ако изпълни заплахите си за изтегляне от Договора за ядрените сили с междинен обсег, изискващ премахването на ядрените и конвенционалните ракети с малък и среден обсег.

Бившият служител на Пентагона Дан Блументал, който сега работи в Института "Американ ентърпрайс", каза, че евентуално изтегляне от договора може да подготви почвата за това Съединените щати да разположат по-лесни за скриване, придвижвани по шосе конвенционални ракети на места като Гуам и Япония.

Това би направило по-трудно за Китай да разглежда възможността за конвенционален първи удар срещу американски кораби и бази в региона. То също така може да накара Пекин да влезе в скъпа надпревара във въоръженията, което да го принуди да харчи повече за противоракетна отбрана.

"Това ще промени картината из основи", каза Блументал.

Тръмп хвърля вината за своето решение върху руски нарушения, но сочи с пръст и Китай. Пекин не е страна по Договора за ядрените сили с междинен обсег и разполага нови и по-смъртоносни ракетни сили.

Те включват китайската балистична ракета със среден обсег ДФ-26, която има максимален обсег 4000 км и която според Пентагона може да заплаши американските сили по суша и море чак до тихоокеанския остров Гуам. Тя за първи път беше въведена на въоръжение през 2016 г.

"Ако Русия го прави (разработването на тези ракети) и Китай го прави, а ние се придържаме към споразумението, това е неприемливо", каза Тръмп в неделя.

Съветникът на Белия дом по националната сигурност Джон Болтън отбеляза, че изявленията на Китай напоследък навеждат на мисълта, че той иска Вашингтон да остане в договора.

"А това е напълно разбираемо. Ако бях китаец, щях да кажа същото нещо", заяви той пред радио "Ехото на Москва". "Защо американците да са ограничени, а китайците да не са?"

Нарастваща заплаха

Американските служители досега разчитат на други възможности за противотежест по отношение на Китай като ракети, изстрелвани от американски кораби или авиация. Но защитниците на идеята САЩ да отговорят с ракети с наземно базиране казват, че това е най-добрият начин да бъде спрян Китай да използва своите мощни ракетни сили, установени на сушата.

Кели Магсамън, помагала за изработване на азиатската политика на Пентагона при президентството на Обама, каза, че способността на Китай да действа извън договора за ядрените сили със среден обсег тревожи хората, които правят политиката във Вашингтон, много преди Тръмп да дойде на власт.

Тя обаче предупреди, че всякаква нова американска политика, даваща насоки за разполагане на ракети в Азия, би трябвало да бъде внимателно съгласувана със съюзниците - нещо, което, изглежда, не се е случило досега.

Лошото справяне с очакванията във връзка с евентуално изтегляне на САЩ може също така да наруши сигурността в Азиатско-тихоокеанския регион, предупреди тя.

"Това може да има дестабилизиращо въздействие", каза тя.

Експерти предупреждават, че Китай може да окаже натиск върху страните в региона да отхвърлят евентуални американски искания за разполагане на ракети там.

Ейбрахам Денмарк, заемал висша длъжност в Пентагона при президентството на Обама, каза, че Гуам, Япония и дори Австралия са възможни места за разполагане на американски ракети.

"Има обаче много въпроси, свързани със съюзническите отношения, които на пръв поглед изглеждат доста сложни", предупреди той.

Все пак настоящи и бивши американски служители казват, че Вашингтон е прав да се съсредоточава върху китайската ракетна заплаха. Хари Харис, командвал американските военни сили в Тихоокеанския регион, преди да стане посланик на САЩ в Сеул, каза по-рано тази година, че Съединените щати са в неизгодно положение.

"Ние нямаме наземен (ракетен) потенциал, който може да заплаши Китай, защото наред с други неща, стриктно се придържаме към договора", заяви Харис на изслушване пред Сената през март, без да призове за разваляне на договора.

Китайското външно министерство, попитано за изявлението на Тръмп, каза, че евентуално едностранно изтегляне на САЩ би имало отрицателно въздействие, и призова Съединените щати да "помислят три пъти, преди да действат".

"Да се говори за Китай по въпроса за едностранно изтегляне от договора е напълно погрешно", каза говорителката Хуа Чунин.

Фил Стюарт от Ройтерс / БТА

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ