Вашингтон не трябва да принуждава държави да избират между САЩ и Китай

Вашингтон не трябва да принуждава държави да избират между САЩ и Китай

Много държави, особено тези от Югоизточна Азия, искат да запазят „силните си връзки“ със САЩ и Вашингтон не трябва да ги кара да избират страна в конкуренцията си с Пекин, смята бивш дипломат от Сингапур.

„Непостоянната политика на Тръмп спрямо Китай, особено поставянето на страните в трудна позиция, при която се налага да избират между САЩ и Китай, направи всичко много, много неудобно“, смята Кишоре Махбубани, сътрудник от Азиатския изследователски институт на Националния университет в Сингапур, пред CNBC.

„На това място (бел. ред. Югоизточна Азия) има големи източници на добра воля към Съединените щати… които те всъщност могат да използват“, коментира той.

Отношенията между САЩ и Китай се влошиха значително, след като президентът Доналд Тръмп встъпи в длъжност през 2017 година. В някои случаи САЩ се стремяха да привлекат на своя страна държави срещу Китай. Един от примерите за нарастващото напрежение е призивът на Вашингтон страните да забранят на китайската технологична компания Huawei разпространението на 5G, позовавайки се на заплахи за националната сигурност.

Същевременно Щатите са инвестирали значителни средства в Азия и югоизточните части на региона ще продължат да приветстват Белия дом, смята Махбубани, който прекарва 33 години в дипломатически мисии, преди да се присъедини към академичните среди през 2004 година.

Югоизточна Азия е дом на над 650 млн. души, както и на едни от най-бързо развиващите се икономики в света. От дълги години САЩ имат важно присъствие в региона, но след заемането на поста на държавен глава на страната, Доналд Тръмп оттегли членството в Транстихоокеанското партньорство (TPP) – мега търговски пакт, в който участват няколко азиатски държави.

Според Махбубани участието във формацията би позволило на Америка да укрепи позициите си дълготрайно, но ще бъде „много трудно“ за новоизбрания президент Джо Байдън да върне САЩ в сделката.

„Мисля, че ако Байдън би могъл да вземе решението частно и независимо, би се радвал да се върне и да се присъедини към TPP. Но ще бъде неутрализиран още на местно ниво, защото, както знаете, в САЩ политическата среда срещу свободните търговски споразумения стана много, много токсична“, каза експертът.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ