"Кога, ако не сега?"-10 въпроса, които ще променят вашия живот и бизнес

Manager News

Въпросите, които си задаваме, определят качеството на живота ни.

Само преди няколко години животът ми беше тъжен. Не харесвах работата си, хората около мен не бяха тези, от които имах нужда и се чувствах като хамстер, бягащ в колело. Тогава не го разбирах, но ситуацията беше такава най-вече, защото не си задавах правилните въпроси.

Вместо да се запитам: "Как мога да променя това към по-добро?", си блъсках главата над: "Защо ми се случва това?" Очевидно, това не е въпросът, който те води до решения.

В крайна сметка, някак си успях да стигна до прозрението, че успешните хора от всяка сфера на живота ги обединява едно важно умение - да си задават добри въпроси. След това се постарах да събера няколко такива отлични въпроси, които да ми помогнат да изляза от "дупката", да премахнат вътрешните ми ограничения и да ме накарат да започна да мисля по друг начин.

Те са 10 и промениха кардинално не само моя живот, но и бизнеса на нашата компания. Надявам се да помогнат и на вас.

1. Какво ще стане, ако се опрости?

Открих този въпрос при Тим Ферис, автор на бестселъра за  4-часовата работна седмица. Ние, хората, сме склонни прекалено да усложняваме дадена ситуация или проблем. Или, както е казал още Конфуций "Животът е прост, но ние упорито го усложняваме." Не го забелязваме, защото не се случва отведнъж. Когато се сблъскаме с проблем, намираме решение. А след това още едно. И още едно. Накрая имаме цял куп решения, което, само по себе си се превръща в проблем. Научих се винаги да си задавам въпроса: "Как би могло да се опрости това?" или "Какво ще стане, ако опростим това?" Това е въпрос, който може да ви спести стотици часове работа занапред.

2. Какво мога да направя в следващите 6 месеца, за да постигна целите си за 10 години напред?

Ако този въпрос ви звучи твърде амбициозно, вероятно все още не сте си го  задавали. А Питър Тил съветва да си го задаваме, за да преодоляваме вътрешните си ограничения. Това не означава, че наистина бихте могли да постигнете дългосрочна цел за 6 месеца. Но ще ви накара да излезете зад пределите на сегашните си възможности и да определите нужните крачки към целта. Колкото и сложен да е отговорът на този въпрос, това помогна на нашия бизнес да мисли по-смело и по-мащабно.

3. Ако това е последният ми ден на Земята, бих ли се гордял с него?

Повечето от нас се държат така, сякаш ще живеят вечно. Целта на този въпрос не е да се разстройвате, а да си напомняте за реалността. Това е въпросът, който ме мотивира всеки ден да работя с пълна отдаденост и да се отнасям към хората с уважението, което заслужават.

4. Какво има от другата страна на страха?

Първо, всеки е склонен да преувеличава страховете си. Когато се страхуваме да излезем на сцена пред публика, вероятността да пострадаме физически е близка до  0%. Така че, какво има от другата страна на страха? Нищо.
А още, използвам този въпрос, за да си напомням, че винаги, когато се вълнувам или се боя да направя нещо, това, по правило, е най-важното, което трябва да направя. Следователно, това е знак, че трябва да го направя веднага.

5. "Да, по дяволите"?

Обичам Дерек Сивърс! Има своеобразен подход към бизнеса и уникална житейска философия. Една от най-популярните му статии е за това, кое той нарича "Да, по дяволите" или "Не, по дяволите". Идеята е, че се чувствате претоварени и изтощени, защото казвате твърде много "Да". В резултат сте затрупани с огромно количество "добри възможности", вместо да се състредоточите върху най-добрите. Задавайте си въпроса "Това, "Да, по дяволите" ли е или не?" Ще ви помогне да кажете "Не" почти на всичко и да откриете нови възможности, които наистина ще ви вдъхновят.

6. Има ли нещо, което ще направи останалото по-лесно или не толкова необходимо?

Още един начин да се формулира въпроса на  Питър Тил (№ 2). Същността му е в това, че има едно единствено нещо, което е вашият най-силен коз, независимо в каква сфера работите. Както показва и въпроса на Дерек Сивърс (№ 5), често по-важно е да се избере онова, което не трябва да се прави, за да се  съсредоточим върху това, което наистина е важно.

7. Кога, ако не сега?
Едно време се борех с прокрастинацията. Всеки път, когато не исках да направя нещо, го отлагах за дълго, надявайки се, че въпросът ще се реши от само себе си. Това беше губеща стратегия. Тактиката "Кога, ако не сега?" е използвана от много лидери, но я популяризира  Екхарт Толе, авторът на книгата "Силата на настоящето". Задавам си този въпрос всеки път, когато се улавям, че съм на път да отложа важно решение или задача. Въпросът "кога" ме кара да си определям срок за приключването на това, което искам да отложа, вместо да си казвам "някой друг път", който може и никога да не настъпи.

8. Как да застраховам неуспеха?

Ричард Брансън може и да се полза със славата на авантюрист, но е известен и с това, че винаги има план за възможен неуспех. Преди да стартира Virgin Atlantic, Брансън се договорил с Boeing, че ще върне всички самолети, ако нещата не се получат. Така се застраховал срещу тежки фиксирани финансови загуби, кито биха могло да парализират бизнеса му . Това не е патент само на Брансън. Много успешни предприемачи не са любители на риска. Напротив, стремят се да избягват рискове и винаги търсят възможности да се застраховат срещу провал. Най-добрият начин, който съм открил за себе си за минимализиране на риска - и в бизнеса, и в живота е да се подготвя за него преди да се случи. Навикът да си задаваме този въпрос ни помага да планираме най-лошите сценарии и честно казано, това ни помага да спим по-спокойно нощем.

9. Това наистина ли се случва или е моята версия?

Много от нещата, които смятаме за реални събития са просто сценарии, които рисуваме в собствената си глава. Някой не се усмихва в отговор на наш поздрав и ние вече съчиняваме история в главата си, макар да е възможно човекът порсто да не ни е забелязал. Забелязъл съм, че когато изневерявам на себе си, когато нещата не вървят както ми се иска, са се сбъдвали най-лошите ми опасения. Затова и до днес продължавам да се уча да отделям моята "собствена история" от това, което всъщност се е  случило. Често си припомням една полезна мисъл на Тони Робинс: "За да бъдат истински лидери, хората трябва преди всичко да виждат нещата такива, каквито са, а не по-лоши, отколкото са". 

10. А защо не направя точно обратното?

"Всеки път, когато се окажете на страната на мнозинството, е настъпил моментът да спрете и да се замислите", казвал Марк Твен. Това е един от любимите ми цитати. Трябва да си напомняме постоянно - за да направим нещо значимо, трябва да действаме не така, както го правят или са го правили другите. Плувайки по течението, се налага да се сблъскваме с множество конфликти, скептици и дори завистници, които правят всичко възможно да потопят лодката ни. Ето защо е толкова лесно да се окажеш на страната на мнозинството, ако не се стремиш винаги да поставяш под съмнение традиционните способи да бъде направено нещо.

Винаги си струва да помислим дали традиционният начин е наистина най-добрият или ни се струва такъв, просто защото всички останали правят така. За себе си съм стигнал до извода, че в повечето случаи второто е истина

Шон Ким, предприемач за Rupe Magazine

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ