Ей, лъжльо, малък...

Ей, лъжльо, малък...

Ей, лъжльо, малък...

Желанието да послъгват се заражда у децата някъде около третата година, а между 5 и 7 те вече избират съзнателно да го правят или не. Затова, ако ще се заемате с изкореняването на тази привичка, е добре да е по-рано.

1. Разкажете на детето как една малка лъжа може сериозно да промени живота му. Например, ако то често казва, че го боли стомаха, защото просто не иска да яде, е възможно да дойде момент, в който действително да го заболи и никой да не му повярва.

2. Помнете, че децата работят с примери – така че ако не искате да ви лъжат, не лъжете и вие.

3. Говорете често с детето за себе си, за своите успехи и трудности. Дори да е малко и на 2-3 годинки да ви се струва, че то нищо не разбира, детето осъзнава, че му споделяте нещо важно и то – само на него. Това изгражда чувство за доверие между вас, което е трудно да бъде пренебрегнато в последствие.

4. Ако дадете на детето бонбон, то го изяде и дойде при вас с лъжата, че котето му го е взело и поиска още един, не му се карайте. Обяснете му, че ако иска още един бонбон, просто трябва да ви попита – така няма нужда да лъже.

5. Лъжата е неувереност в собствените сили и възможности. Променете стила си на общуване с малкото – говорете му не като родител, а като на приятел. Възпитавайте го да учи да се справя само в несложни ситуации и го поощрявайте.

6. Родителите не споделят на децата всичките си тайни, малките също имат нужда да пазят някои съкровени неща за себе си. Дайте им тази възможност, това също изгражда доверие и оставя по-малко пространство и желание за лъжи.

Източник: noviteroditeli.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ