Коя е щастливата възраст?

Коя е щастливата възраст?

Има ли период от живота, в който човек се чувства най-щастлив? Всеки може да потвърди, изброявайки различни щастливи житейски събития в личен план. Според учени обаче, периодът на щастие би могъл да се обобщи и по-мащабно, като се посочи средната възраст, на която хората по принцип се чувстват най-щастливи. 

Учени от Лондонския институт за икономически изследвания във Великобритания са провели интервюта сред около 24 хил. души, за да намерят признаците на удовлетворение от живота. Резултатите от изследването показват, че хората на възраст 23 и 69 години се чувстват най-щастливи. 

На 23-годишна възраст човек обикновено завършва образованието си, предстои му кариера, очаква голямата любов и перспективата за щастлив семеен живот. Това е възрастта с най-малко разочарования. 

На 69-годишна възраст хората вече са примирени с годините, по-малко се страхуват от смъртта, грешките на младостта им се виждат не толкова значими, много от предишните проблеми им изглеждат тривиални. Хората не съжаляват за миналото и се радват на настоящето.

Но най-нещастните хора са тези на възраст малко над 50-те. Те трудно приемат идеята, че голяма част от живота им е минала, че вече може да не се надяват на нови възможности за кариера, че остаряването е неизбежно. Децата им вече са пораснали и са излетели от дома, а бракът става навик. 

Психолозите съветват в такива случаи, хората да се опитат да намерят област, в която да приложат най-силните си умения и знания. Да намерят дейност и хоби, които могат да донесат удовлетворение (работа, риболов, градинарство) и в които не е необходимо да се доказват постоянно с по-младите, че са най-добрите. 

Основните фактори за удовлетворението от живота според изследването са:

  • Успешна кариера или друга трудова дейност, доказваща социална необходимост;
  • Проспериращ семеен или друг личен живот;
  • Физическо здраве, което ви позволява да водите активен живот на всяка възраст.

Интересно е да се отбележи, че хора, чието раждане съвпада с процъфтяващ период от развитието на страната им, се чувстват по-щастливи в зряла възраст от тези, чието детство съвпада с труден период за страната. 

Ако мислите за това, как да бъдете психологически здрави след 50-те години, не забравяйте да потърсите навреме занимание за душата. Не се концентрирайте изцяло върху работата и критичната възраст ще бъде по-лесна за преодоляване.

Източник: ABC Fact

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ