Реките в Обединеното кралство замърсени с 29 вида лекарства

Реките в Обединеното кралство замърсени с 29 вида лекарства

Реките в Обединеното кралство замърсени с 29 вида лекарства

Екип учени от университета в Йорк, Великобритания, твърдят, че реките в Обединеното кралство съдържат следи от 29 вида лекарства, пише Independent. Учените алармират, че макар измерените нива да са ниски, те могат да доведат до сериозни дългосрочни последсвия.

Пробите, взети при проведеното от тях изследване, включват следи от медикаменти, които обикновено не са налични във Великобритания и се смята, че са били донесени от китайски и американски туристи. 

Изследователите, които стоят зад изследването, твърдят, че някои лекарства са открити в нива, по-високи от наблюдаваните преди в различни части на Европа и Азия. Според тях, два литра речна вода възлизат на около една милионна от дневната доза от лекарството на даден пациент.

"Няма никакви доказателства за въздействие на фармацевтичните продукти в реките върху здравето на хората, но определено заслужава повече проучвания. Ако сравните нивата, открити в проучването с това, което пациентът приема, то степента на експозиция е много ниска. Например видяхме концентрации на метформин - лекарство, използвано за лечение на диабет - с около 500 нанограма на литър", казва професор Алистър Боксъл, ръководител на изследването. "Ако пиете две литра от тази вода, ще получите около една милионна част от дневната доза на пациент. Въпреки това е важно да осъзнаем, че тези лекарства се излъчват непрекъснато в околната среда и ние ще бъдем изложени на въздействието им през целия ни живот. Следователно съществува опасение, че някои от тях могат да причинят вреда", добави още той.

Изследването, публикувано във Water Research и финансирано от Седмата рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие на ЕС, показва сезонни пикове с по-високи нива на антихистамини, открити през лятото и по-високи нива на лекарства, свързани със симптомите на студ и грип през зимата.

"Въпросът за справяне със ситуацията е сложен. Ние всъщност не разполагаме с методи да разберем влиянието на дългосрочното влияние на фармацевтични продукти въру околната среда", заявява още проф. Боксъл. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ