Вендинг машини в Лондон пускат разкази на минувачите

Вендинг машини в Лондон пускат разкази на минувачите

Квартал на Лондон се сдоби с интересни вендинг машини. Може да сте свикнали да си взимате сок, закуска или вафла от подобни съоръжения, но едва ли ви е хвумвало, че може да си вземете и разказ за четене. Търговският квартал Canary Wharf реши да предостави на чакащите в метрото кратки разкази, които биха могли да се прочетат за времето от 2 до 5 минути и то напълно безплатно, споделя The Telegraph.

Идеята се появява след проучване, което показва, че повече от една трета от британците не са успели да завършат книга през последната година поради липса на време. 70% от хората обаче потвърждават, че биха предпочели да се потопят в един добър роман, отколкото в социалните медии. "Пунктовете ни за кратки истории осигуряват перфектния дигитален антидот - връщане към аналоговия пергамент", казва Луси Мур, която е сред инициаторите на идеята.

Хиляди заглавия, отпечатани върху екологична хартия, могат да бъдат достъпни само с едно натискане на бутон - от модерна кримки и романтични разкази до съкратени произведения на класическата литература от писатели като Чарлз Дикенс, Луис Карол и Вирджиния Улф.Подобни машини вече има в САЩ, Канада, Хонг Конг и Франция. Впечатлен от тях, режисьорът Франсис Форд Копола сам инвестира във френска компания, инсталираща такива вендинг автомати и поставя подобна в кафене Zoetrope в Сан Франциско.

"Кратките истории имат място навсякъде", казва Кристоф Сибиуд, директор на компанията Short Edition, правеща машините, при пускането на първите автомати в Гренобъл.

Вендинг автомати за разкази се купуват или наемат от различни организации - библиотеки, летища и университети, позволявайки историите да станат свободно достъпни за обществеността. Единични машини досега са генерирали повече от 19 млн. четения на повече от 9 хил. автори.

Подобна машина "Penguincubator" бе пусната от фирмата Penguin Books в Лондон през тридесетте години на миналия век.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ