Защо се заливаме от смях, когато някой падне на земята

Защо се заливаме от смях, когато някой падне на земята

Защо се заливаме от смях, когато някой падне на земята

Един човек си върви по улицата, гледа разсеяно нагоре и внезапно потъва в шахта. Защо тази сценка ни кара да се смеем? Обяснението дават психолози, цитирани от Scientific American.

Първото изискване е "игровата рамка", която поставя житейската случка в несериозен контекст, обяснява д-р Уилям Фрай от Станфордския университет. Ако някой падне в шахта пред очите ни, по-вероятно е да се притесним и да се притечем на помощ, отколкото да се смеем. Ако обаче елегантна дама се спъне и падне, както се разхожда, това вероятно ще ни разсмее. Страданието на "жертвата" не е толкова силно, че да наруши игровата рамка.

Друго условие е несъответствието: вицовете обикновено завършват с неочакван обрат. Препъването е винаги неочаквано и затова е смешно. Така че въпреки вроденото ни съчувствие, инстинктът за несъответствие може да надделее.

Невробиологията даде своя принос в обяснението на явлението с откриването на "огледалните неврони".

Когато се препънем, се пресягаме, за да се хванем. Когато наблюдаваме някой, който се спъва, определени неврони в мозъка ни се активират така, сякаш сме на негово място. Според Уилям Фрай този неврологичен фантом  "гъделичка" мозъка, което засилва усещането за несъответствие и ни кара да се смеем. 

Obekti.bg

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ