Memento mori
Каква е тайната на успешния живот? Покойният Стив Джобс има отговор.
Преди обаче да говорим за подхода, който Стив Джобс и много други предприемачи са използвали, за да постигнат успех, трябва да дефинираме как точно разбираме под думата „успех“. Успехът не е в преследването на следващото повишение или в поредната нула в банковата сметка. Да сте успешни не означава да сте известени сред интернет средите ли да спечелите някакъв конкурс за популярност, който напомня на онези от времето, когато сте били в гимназията (проучванията всъщност показват, че този тип популярност обикновено завършва зле).
Да сте постигнали успех означава, че когато краят на житейския ви път наближи и погледнете назад в миналото, вие ще бъдете доволни от начина, по който сте прекарали тези години и от моментите, споделени с най-близките ви хора.
Ако това е дефиницията за успех, към която се стремите, то трябва да вземете пример от Стив Джобс и да не чакате да легнете на смъртния си одър, за да започнете да мислите за края на живота си. Трябва да мислите за последните си дни по-често, колкото и страшна да ви се струва мисълта за вашата смърт.
Минда Цетлин споделя в материал за Inc.com, че Джобс всяка сутрин се е оглеждал в огледалото и се е питал: „Ако днес беше последния ден от живота ми, бих ли искал да правя това, което смятам да направя?“ Да мислите за евентуалната смърт, докато си миете зъбите всяка сутрин, може да изглежда като един доста мрачен ритуал, но Джобс обяснява в известната си реч пред випускници от Станфордския университет през 2005 г, че мислите за неизбежния край са добър начин да фокусира вниманието си върху най-важните неща в живота.
„Да помниш, че един ден ще си мъртъв, е най-важният инструмент, който съм срещал да ми помогне да направя големите избори в живота си. Защото почти всичко - всички чужди очаквания, всичката гордост, всичкият страх от провал или унижение - тези неща просто стават маловажни пред лицето на смъртта, оставяйки само това, което наистина е важно.“, казва Джобс.
Основателят на Apple далеч не е единственият, който смята, че непрекъснатото осъзнаване на нашата смъртност е добър начин да се гарантира, че няма да губим ценно в време с ненужни и безсмислени дейности. Редица древни философи са базирали идеите си на известния латински израз „Memento mori“, който може да бъде преведен като „Помни, че си смъртен“. Съвременни прочувания също установяват ползи от този начин на мислене.
Изследване на университета в Кентъки разкрива, че група от хора, на които е било заръчано да мислят за смъртта си, всъщност са се чувствали по-щастливи и удовлетворени от живота си от представили на друга група, на която не е била поставена такава задача. Друго прочуване, проведено в болници, сред които Йейлския раков център и Масачузетската обща болница, е показало, че изправянето лице в лице със смъртта обикновено води до повишаване на качеството на живот на пациенти, които страдат от нелечими заболявания. Друго изследване показва, че осъзнаването на смъртността кара хората да бъдат по-социални и да даряват за благотворителност.
С други думи, подходът на Стив Джобс определено не е бил погрешен. Изправянето пред факта, че животът е кратък, първоначално не ни оставя с най-приятното чувство, но с времето това ни позволява да се фокусираме върху най-важните неща.
.................
Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.