Отличната тройка

Отличната тройка

 „Правилото на трите идеи” – така наричам този бърз и простичък метод за насърчаване на творческото мислене в екипа. Той заема важно място в моя управленчески инструментариум, защото помага да се отървем от лошите идеи и да откриваме добрите. И така, следваме алгоритъма:

Една идея е лоша идея

Често хората казват, че имат идея и много им се иска да работят над нея. Понякога тази идея звучи съвършено идиотски. Но ако задълбаете в недостатъците й, ще изглеждате в най-добрия случай като лошото ченге. В крайна сметка няма да успеете да убедите човека отсреща, че идеята му е лоша и както преди, си оставате само с една лоша идея. Или пък, да речем, успявате да го убедите и съвсем оставате без идеи. И двата варианта са неприемливи.

Две идеи – имаме спор

Понякога се сблъскват две идеи, а авторите им се фокусиран върху безполезното занимание взаимно да се оборват и търсят недостатъците в идеята на другия. Ражда се конфликт, вместо решение. Този, който първи е предложил идея, трудно ще се откаже от нея, защото му се струва, че не е изслушан и разбран. Естествено, няма да положи и грам усилие да чуе и осмисли алтернативната идея. Вместо здравословна дискусия, влизаме в безкраен спор

Три идеи – това вече е мозъчна атака

Моят метод се състои в следното: вместо да търсим недостатъци в даваните идеи, задавам въпрос как всяка от тях може да бъде свързана с другите. 

Винаги казвам на екипа си, че искам да чуя поне три идеи. 90% от времето, те просто гледат умно и мигат – в главата им не се появява дори една алтернативна идея.

Когато стигнем до този етап, започвам да изреждам ИДЕИТЕ, КОИТО НАИСТИНА СА ЛОШИ.  Ето няколко такива примери, които винаги работят: „Да, естествено, винаги можем да закрием нашата компания.”; „Разбира се, можем и да се откажем от тази функция, да не правим нищо...”

По някаква причина лошите идеи автоматично премахват менталното блокиране. Смятам, че хората блокират творческото си мислене, защото се опитват да „редактират” новите идеи, така че те да отговарят идеално на собствените им представи или на поставените изисквания. Това е напълно естествено – в такъв момент, всеки иска да каже нещо умно, а не да се излага с глупости.

Идейната цензура слага голяма точка на всеки мозъчен щурм. Лошите идеи го стартират наново.

Това е! Просто научете своя екип, че се придържате към правилото на трите идеи: само една идея е лоша идея, две идеи – това е спор, три идеи – вече сме на правилния път.

Тони Стъбълбайн, предприемач, коуч, основател на компанията @CoachDotMe за idenomics

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ