Вреден за здравето

Вреден за здравето

Прословутият „лош шеф“ се превърна в нещо като комедийна част от работната култура. Има множество филми и телевизионни предавания, които представят тази фигура като забавен член на екипа, на чиито гръб можем да се посмеем. В реалния свят обаче няма нищо забавно в работата с такъв човек.

Изследователи от Бизнес училището в Харвард и Станфордският университет са направили анализ на 200 прочувания, за да разберат по-добре ефекта от стреса на работното място. Те са установили, че притесненията, свързани с потенциалната загуба на работа, увеличават с 50% вероятността да страдате от лошо здравословно състояние, докато твърде натоварващата работа носи 35% по-голяма вероятност да страдате от заболяване, диагностицирано от специалист.

Несигурността на работното място и безкрайните искания и задачи характеризират перфектно средата, която създават лошите шефове. Според изследователите от Харвард и Станфорд, негативните ефекти от тази среда могат да бъдат сравнение с тези, от които страдат хората, изложени на значително количество вторичен тютюнев дим.

За съжаление, лошите шефове са много по-често срещани, отколкото очаквате. Скорошно прочуване на Американската психологическа асоциация (APA) разкрива, че 75% от американските служители определят ръководителите си за най-лошата и стресираща част от работата, като 60% биха предпочели да получат възможността да имат нов шеф пред увеличение на заплатата.

Очевидно е, че лошите шефове оказват катастрофално въздействие върху здравето и продуктивността на своите служители, което повдига въпроса какво правят хората, за да разрешат този проблем? Отговорът е – почти нищо.

Макар че 27% от участниците в прочуването казват, че напускат работа, за да избягат от тези шефове, веднага след като си осигурят нова позиция, а 11% го правят без да имат никакви гаранции, цели 59% се примиряват със ситуацията. Това е тревожен брой хора, които живеят в условията на изключителен стрес и натоварване върху тяхната психика и здраве.

Има много теории, които опитват да хвърлят светлина върху причината хората да не се отказват от работата с лоши шефове, вариращи от Стокхолмски синдром до традиционна лоялност към компанията. В други случаи пък става въпрос за страх от излизане от зоната на комфорт и полагане на усилия за намиране на нова работа.

Каквато и да е причината, проблемът е, че колкото по-дълго работите за такъв шеф, толкова по-трудно става напускането на тази работа и толкова по-големи са щетите, които ще понесат вашето тяло, психика и семейство.

Затова е важно да се научите да разпознавате характерните поведенчески черти на лошите шефове възможно най-рано и преди да стигнете до ситуация, при която напускането изглежда невъзможно. Ето за какво трябва да внимавате:

Арогантност и омаловажаване на чуждите постижения

Понякога на шефовете им се налага да дават на служителите си обратна връзка, която не ви се иска да чувате. За някоя ръководители това е неприятна, но неразделна част от техните задължения, но други като че ли изпитват удоволствие от това. Те не просто ви обясняват къде сте сгрешили и ви дават насоки как да се справите по-добре, но и се наслаждават на възможността да ви „поставят на място“, още повече ако имат възможността да го направят пред публика. Въпреки че не искате да попадате на шеф, който не може да ви дава конструктивни критики, определено не искате да работите за такъв, който обича да ви критикува и да омаловажава постиженията ви. Ако сте се озовали именно в такава ситуация, то започнете да търсите ново работно място възможно най-бързо.

Гневни изблици

Подобно на всички останали, шефовете имат лоши дни. Прекомерното натоварване може да накара вашия шеф да си изпусне нервите, но това не е може да бъде нещо, което се случва редовно. Ако шефът ви изпада в истерия всеки път, когато нещо не върви по начина, по който той иска, значи е време да помислете за промяна на работната среда. Без значение дали тези изблици са насочени към вас, ваши колеги, неговите ръководители или пък някакви природни сили, този тип поведение задава негативен тон на работното място. Това прави хората плахи и предпазливи в действията им. Те спират да споделят идеите си, защото се страхуват от реакцията, която може да предизвикат.

Нереалистични очаквания

Някои шефове гледат на служителите си по същия начин, по който младите деца гледат на техните училите – като на хора, които нямат друга идентичност освен тази, която демонстрират в работата. Те просто не могат да обработят мисловно факта, че тези хора имат семейни задължения, хобита и ангажименти извън офиса, които не ги засягат. Те очакват от вас да отделяте нездравословно голямо количество време за работа, независимо дали тези дълги часове реално са продуктивни. Ако имате чувството, че шефът ви се дразни всеки път, когато вижда как напускате работното си място, то сте попаднали в токсична работна среда, от която трябва да се измъкнете бързо.

Липса на личен пример

Ако има едно нещо, което подлудява всички работници, то това е шеф, който говори едно, а прави друго. Човек трудно може да бъде вдъхновен или мотивиран да дава най-доброто от себе си, ако „професионалистът“, който задава стандартните на работа, сам не ги спазва. Не толерирайте шефовете лицемери.

За заключение може да кажем, че лошите шефове са повече от дразнещи. Те могат да нанесат напълно реални щети върху вашето психическо и физическо здраве. Не пренебрегвайте тези знаци и не чакайте дълго, преди да предприемете действие.

................

Травис Брадбери, автор на бестселъра „Emotional Intelligence 2.0“ и съосновател на TalentSmart, за LinkedIn.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ