И Плутон може би има ледена полярна шапка

И Плутон може би има ледена полярна шапка

НАСА публикува нова снимка на Плутон от по-близко разстояние, изпратена от американския космически апарат New Horizons, който приближава планетата.

На снимката се виждат ярки и тъмни участъци от повърхността на Плутон. Според учените светлата зона на един от полюсите може да се окаже ледена полярна шапка.

С приближаването към Плутон започваме да различаваме интригуващи черти като ярката област около видимия полюс на планетата, коментира Джон Гръндсфелд от управление на полетите на НАСА.

Около 14 юли 2015 г. автоматичната междупланетна станция New Horizons трябва да стигне най-близката точка от полета си до Плутон – на 12,5 хил. километра.

Мисията на Нов Хоризонт струва над 600 млн. долара Апаратът излетя на 19 януари 2006 г. В средата на април той изпрати първите цветни снимки на Плутон, а преди това направи черно-бели снимки на спътниците Харон, Никта и Хидра. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Reuters: САЩ обмислят да платят по 100 000 долара на всеки жител на Гренландия
Адриан Юриев: Визионерът, който променя пазарите на недвижими имоти и услуги в България
Смъртта на млада жена, застреляна от агент на имиграционните служби, предизвика остри обществени реакции в САЩ
Тръмп: Мария Корина Мачадо пристига в САЩ следващата седмица
Мелони призовава Европа да поднови диалога с Русия, но не очаква бързо възстановяване на Г-8
Зеленски предупреждава за мащабни атаки с настъпването на студовете
Русия заяви, че всякакви чуждестранни войски, изпратени в Украйна, ще бъдат „легитимни цели“
НАП е наложила глоби за 200 000 лв. заради нарушения около въвеждането на еврото