ЕС и МВФ натискат Гърция за по-жестока пенсионна реформа

ЕС и МВФ натискат Гърция за по-жестока пенсионна реформа

Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд притискат гръцкото правителство и парламента да ускорят реформата в пенсионно-осигурителна система с три години и да въведат по-строги мерки от 2015 вместо от 2018 г.

Тройката настоява да бъдат увеличени от 37 на 40 годините трудов стаж за получаване на пълна пенсия и да се въведе 6% наказателна ставка за всяка година по-ранно пенсиониране. 13-те пенсионни фонда трябва да останат три (за наети, самонаети и земеделци), без да се прави изключение за фондовете на журналистите, инженерите, лекарите и адвокатите. Освен това се настоява за намаляване на пенсиите на разведените и неженените дъщери на държавни служители, както и на пенсиите на вдовиците/вдовците.

Министърът на труда Андреас Ловердос подчерта, че преговорите с тройката все още текат и че правителството ще направи всичко възможно, за да не бъдат приети тези промени. Новият законопроект за реформа в пенсионно-осигурителна система се очаква да бъде гласуван в средата на юни.

За още кръв от пенсионери и работещи на олтара на бюджетната криза настоява тройката кредитори на Гърция, коментира в. „Етнос”.

След исканите от тройката реформи в пенсионно-осигурителната система се задават и сериозни промени в трудовите правоотношения в частния сектор, пише в. „Та неа”. Реформата предвижда промяна на границата за масови съкращения в големите фирми (от 2 на 4%), промяна на размера и начина на изплащане на обезщетение на съкратен служител, както и намаляване на 80% от настоящата минимална заплата (740 евро) на започващите за първи път работа под 25-годишна възраст.

Правителството ще вземе решение за окончателните промени най-късно до края на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ