Германия отхвърля отделянето на повече средства за надпревара за субсидии със САЩ

Германия отхвърля отделянето на повече средства за надпревара за субсидии със САЩ

Германия отхвърля отделянето на повече средства за надпревара за субсидии със САЩ

Европейският съюз не може и няма да отделя все повече и повече нови парични средства, за да адресира зелената надпревара за субсидии, която се разгаря от двете страни на Атлантическия океан, заяви германският министър на финансите Кристиан Линднер, цитиран от Си Ен Би Си.

Представители на Европейския съюз бяха въвлечени в напрегнати дискусии за това как да направят региона по-конкурентоспособен след приемането на Закона за намаляване на инфлацията в САЩ, известен още като IRA.

Американското законодателство беше одобрено през август и включва 369 млрд. долара разходи за климатични и енергийни политики.

Наред с други аспекти, законът предоставя данъчни кредити на потребителите, които купуват електрически автомобили, произведени в Северна Америка. Това означава, че европейските електромобили ще бъдат по-малко привлекателни за шофьорите, тъй като вероятно ще бъдат по-скъпи.

Според Кристиан Линднер обаче повишаването на конкурентоспособността на ЕС не трябва да бъде постигано чрез публични разходи.

Говорейки пред Си Ен Би Си в Брюксел, той каза, че фокусът за ЕС трябва да бъде върху „страната на предлагането на нашите икономики и модернизирането на нашите пазари на труда“.

„Имаме нужда от по-добро качество на инвестициите в публичния сектор, а не от по-голямо количество инвестиции в него“, каза той.

Държавните ръководители на ЕС се споразумяха миналата седмица да смекчат правилата за държавна помощ, за да позволят „целенасочена, временна и пропорционална подкрепа да бъде разгърната бързо, включително чрез данъчни кредити, в онези сектори, които са стратегически за зеления преход и са неблагоприятно засегнати от чуждестранни субсидии или високи цени на енергията“.

Въпреки това сред по-малките европейски икономики има опасения, че Германия може да създаде изкривявания в единния пазар на ЕС, където стоките и хората се движат свободно. като се има предвид, че има повече фискални възможности от други правителства за подкрепа на ключови индустрии.

Белгийският премиер Александър де Кроо повдигна тази тема миналия месец. „Белгия е малък пазар и много отворена икономика, Германия е голям пазар. Ако това се превърне в надпревара кой има по-големи джобове, всички ще загубим и това ще доведе до война за субсидии със Съединените щати“, каза де Кроо пред Си Ен Би Си в кулоарите на Световния икономически форум в Давос, Швейцария.

В писмо до страните членки през януариеЕврокомисарят но конкуренцията Маргрете Вестагер посочи, че 53% от държавната помощ, одобрена в ЕС от 2020 г. насам, е била изплатена от Германия. Франция е на второ място с 24% от общата държавна подкрепа.

Анализатори от консултантската група Eurasia отбелязаха в бележка, цитирайки европейски служители миналата седмица, че някои страни членки „се страхуват повече от германските пари, отколкото от американските пари“.

На въпрос за плановете си за държавна помощ, германският министър Линднер каза: „Мога да уверя всички държави-членки, че Германия ще поддържа справедливи условия на равнопоставеност. Каня колегите да обмислят с нас мерки за това как да се повиши конкурентоспособността, без да се харчат все повече и повече пари“.

„Не можем да си позволим да влезем в състезание със Съединените щати за това кой може да даде повече субсидии и да си позволи повече разходи в публичния сектор“, каза Линднер. САЩ са важен търговски и политически партньор на Германия и ЕС като цяло, въпреки настоящите опасения относно зелените субсидии.

„Освен това, нашата програма Generation EU за над 800 млрд. евро предлага повече инвестиции в публичния сектор, отколкото Законът за намаляване на инфлацията в САЩ“, каза Линднер, позовавайки се на централната програма на ЕС за възстановяване на стойност 800 млрд. евро, която е насочена към икономическа подкрепа след пандемията от коронавирус.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ