Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Джейми Даймън: Очакванията на пазара за меко приземяване на икономиката са твърде високи
Главният изпълнителен директор на JP Morgan Chase Джейми Даймън смята, че има голям шанс САЩ да се насочат към рецесия, въпреки че не вижда назряващи системни проблеми, предаде Си Ен Би Си.
Говорейки по време на конференцията JPMorgan High Yield and Leverage Finance Conference в Маями, ръководителят на най-голямата американска банка по размер на активите каза, че пазарите вероятно не ценообразуват на база достатъчно голяма вероятност лихвените проценти да останат по-високи за по-дълго време.
Даймън отбеляза, че „има неща, които са донякъде тревожни“, както и че не е съгласен с високото ниво на вероятност, приписвано на, че икономиката няма да изпадне в рецесия.
„Пазарът в известна степен ценообразува на меко приземяване (на икономиката). Това може много да се случи“, каза той пред Си Ен Би Си. „Но вероятността (на пазара) се оценява на 70 до 80 процента. Аз бих я оценил наполовина“, добави той.
Коментарите на Даймън идват, тъй като пазарът наистина трябваше да преоцени очакванията си за паричната политика. Докато търговците на фючърси по-рано през годината определяха голяма вероятност за агресивна поредица от намаления на лихвените проценти, започващи през март, сега те смятат, че разхлабването на паричната политика ще започне едва през юни или юли, като сега се очакват три намаления – наполовина на прогнозата в миналото.
Наред с повишените лихвени проценти, пазарите са изправени пред свиване на портфейла на активи на Федералния резерв - процес, известен като количествено затягане.
„Винаги е грешка да се гледа само годината“, каза Даймън. „Всички тези фактори, за които говорихме: QT (количествено то затягане), дефицити на фискалните разходи, геополитика, тези неща могат да се разиграват в продължение на няколко години. Но те ще се проявят и ще имат ефект. Просто съм малко предпазлив по отношение на всичко“, добави той.
Даймън обаче каза, че не очаква повторение на някои от другите сериозни спадове, пред които е изправена икономиката на САЩ, като финансовата криза от 2008 г., която доведе до срива на Уолстрийт, тъй като банките бяха засегнати от колапса на високорисковите ипотечни кредити.
По-високите лихвени проценти заедно с рецесията биха могли да засегнат силно области като тези на търговските имоти и регионалните банки, но с ограничени макроикономически въздействия, каза Даймън.
„Ако имаме рецесия, да, ще стане по-лошо. Ако нямаме рецесия, мисля, че повечето хора ще могат да преживеят това“, каза шефът на JP Morgan. „Част от това е просто процес на нормализиране. [Цените] бяха толкова ниски толкова дълго време. Ако лихвите се покачат и имаме рецесия, ще има проблеми с недвижимите имоти и някои банки ще имат много по-голям проблем с имотите от други“, добави той.
Що се отнася до регионалните банки, той определи проблемите, които засягат институции като Silicon Valley Bank и New York Community Bank, като „идиосинкратични“ и каза, че частният кредит може да бъде засегнат, но не на системно ниво.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.