Гигант в управлението на активи не вярва, че Фед ще понижи лихвите тази година

Гигант в управлението на активи не вярва, че Фед ще понижи лихвите тази година

Гигант в управлението на активи не вярва, че Фед ще понижи лихвите тази година

Американският гигант в управлението на активи на Vanguard смята, че Федералният резерв на САЩ няма да намали лихвените проценти тази година, противопоставяйки се на прогнозата на централната банка за три понижения през 2024 г., предаде Си Ен Би Си.

В сряда Фед остави лихвените проценти непроменени за пети пореден път, както се очакваше, запазвайки своя референтен лихвен процент в диапазона между 5,25%-5,5%.

Централната банка също така съобщи, че все още очаква три намаления с по 25 базисни пункта до края на годината.

Съобщението подхранва рали на пазара както в САЩ, така и извън страната. Трите основни индекса на фондовия пазар в САЩ затвориха на рекордно високи нива в сряда, докато в Европа STOXX 600 се повиши до нов рекорден връх в четвъртък сутринта, тъй като инвеститорите приеха положително перспективата за многократни намаления на лихвите.

Търговците в момента оценяват на приблизително 68% вероятността за първо понижение на лихвения процент от Фед през юни, според CME FedWatch Tool.

Топ мениджърът на активи в САЩ Vanguard обаче не е убеден, че ще се стигне до подобен ход.

Основният сценарии на компанията не предвижда намаляване на лихвените проценти от Федералния резерв през 2024 г. Шаан Райтата, старши икономист във Vanguard, каза, че това може да има последици за централните банки, а за и пазарите, по цял свят.

„Както всички знаете, очакваните намаленията на лихвените проценти вече бяха редуцирани от седем в началото на годината на три към този момент“, коментира Райтата пред Си Ен Би Си.

„Всичко зависи от причината - ако това се дължи на силната икономика, особено на растежа, движен от страната на предлагането, който също е дезинфлационен, тогава може би фондовият пазар може да продължи това рали. Но също и във Vanguard, това, което вярваме, е, че пазарът на акции в САЩ е относително надценен на този етап“, добави той.

Глобални последици

По отношение на това кога други централни банки ще започнат да намаляват лихвените проценти, Райтата каза, че „тук става въпроса за игра на котки и мишки“.

„Мисля, че всеки леко се страхува да предприеме ход преди Федералния резерв. Швейцарската национална банка очевидно е изключение, но там проблемът с инфлацията е малко по-различен“, добави той.

Швейцарската национална банка изненада пазарите в четвъртък, като понижи основния си лихвен процент с 0,25 процентни пункта до 1,5%. Този ход прави Швейцария първата голяма икономика, която намали лихвените проценти в знак на нарастващата увереност на политиците в битката за укротяване на инфлацията.

„Бих казал, че ключовото нещо за Европейската централна банка е какво се случва с еврото. В момента пазарите определят цените по доста подобен път за Фед и за ЕЦБ. Имаме малко по-различна гледна точка към това“, коментира Райтата.

Той каза, че ако Фед задържи лихвените проценти стабилни през 2024 г. „и ЕЦБ ги намали, това повдига въпроси какво ще се случи с еврото“.

„Еврото може да се обезцени, не знаем с колко, но ако накарате еврото да се движи към паритет, може би това е крайно предположение, тогава това ясно поражда опасения за инфлацията по-нататък“, каза Райтата.

Мениджърът на активи очаква ЕЦБ да намали лихвените проценти между четири и шест пъти тази година.

Очаква се централната банка на Европа да приеме първото си намаление на лихвените проценти през юни, след като запази лихвите стабилни по-рано този месец.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ