Йелън за пореден път предупреди, че САЩ може да изпаднат в дефолт на 1 юни

Йелън за пореден път предупреди, че САЩ може да изпаднат в дефолт на 1 юни

Министърът на финансите Джанет Йелън потвърди пред Конгреса в понеделник, че Съединените щати може да изпаднат в дефолт по дълга още на 1 юни, предаде Си Ен Би Си.

„С допълнителна информация, която вече е налична, искам да отбележа, че все още смятаме, че Министерството на финансите вероятно вече няма да бъде в състояние да изпълни всички задължения на правителството, ако Конгресът не предприеме действия за повишаване на тавана на дълга до началото на юни и потенциално още на 1 юни“, посочи тя.

Изявлението на Йелън идва в момент, когато лидерите на Белия дом и Конгреса се подготвят да се срещнат във вторник, за да продължат преговорите относно потенциални съкращения на разходите в замяна на одобрението на Камарата на представителите за увеличаване на тавана на дълга. Очаква се Сенатът, в който мнозинство имат демократите, да подкрепи всичко, което Белият дом договори с Камарата, контролирана от Републиканската партия.

През последните дни се появиха противоречиви доклади за това дали преговарящите постигат напредък.

Президентът Джо Байдън звучеше оптимистично през миналия уикенд относно постигането на сделка с републиканците за повишаване тавана на дълга навреме, за да се избегнат икономически последици от потенциално неизпълнение на задълженията на САЩ.

„Наистина мисля, че има желание от тяхна страна, както и от наша, да постигнем споразумение.  Мисля, че ще успеем да го направим“, каза Байдън пред репортери в неделя в Делауеър. „Оставам оптимист, защото съм оптимист по рождение“, добави той.

Отсрещната страна обаче не подхожда толкова оптимистично.

„Все още мисля, че сме далеч един от друг“, каза председателят на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти пред Ен Би Си в понеделник пред Капитолия. „Все още не ми изглежда, че искат сделка“, добави той.

В ново писмо до Конгреса министърът на финансите подчерта неотложността на ситуацията.

„Изчакването до последната минута за увеличаване на лимита на дълга може да причини сериозна вреда на бизнеса и доверието на потребителите, да повиши разходите за краткосрочни заеми за данъкоплатците и да повлияе негативно на кредитния рейтинг на Съединените щати“, пише Йелън.

„Всъщност вече видяхме, че разходите по заеми на Министерството на финансите се увеличават значително за ценни книжа с падеж в началото на юни“, добавя още тя.

Новото писмо също дойде само дни след насоките от Бюджетната служба на Конгреса, според които данъчните приходи и извънредните мерки след 15 юни „вероятно ще позволят на правителството да продължи да финансира операции поне до края на юли“.

„Ако тавана на дълга остане непроменен, съществува значителен риск в даден момент през първите две седмици на юни правителството вече да не може да изплаща всичките си задължения“, се казва в доклада на службата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ