На фокус следващата седмица: Централните банки отново са под светлината на прожекторите

На фокус следващата седмица: Централните банки отново са под светлината на прожекторите

На фокус следващата седмица: Централните банки отново са под светлината на прожекторите

Предстоящата седмица е пълна със срещи за определяне на лихвените проценти на централни банки от тежка категория  пот Федералния резерв на САЩ до Английската централна банка, от Швейцария и Норвегия до Мексико, пише Ройтерс.

Но един въпрос ще бъде доминиращ на пазарите - ще се подготви ли Японската централна банка най-накрая за оттегляне от политиката на отрицателни лихви? Ето върху какво още ще се фокусират инвеститорите през следващата седмица.

Ще го направят ли, или не?

Двудневната среща за паричната политика на Японската централна банка, която ще започне в понеделник, може да донесе дългоочаквана промяна. Звездите най-накрая изглежда се нареждат за отдалечаване от отрицателните лихвени проценти и преразглеждане на мащабната програма за стимули, след големите увеличения на заплатите в корпоративна Япония, договорени по време на  тазгодишните пролетни преговори за заплатите, известни като „шунто“.

Последните коментари на служители на ЯЦБ, включително гуверньора Казуо Уеда, също изглежда сигнализират за предстоящия край на годините на свръх хлабава парична политика, дори и това да не се случи през март. Пазарите вече са взели предвид подобен ход до юни.

Още Фед

Срещата на Федералния резерв в сряда ще даде по-добра представа за възгледите на централните банкери относно устойчивостта на икономиката на САЩ и възможността за възстановяване на инфлацията и датата, когато ще започне намаляването на лихвените проценти.

Стабилните данни за работните места и инфлацията накараха пазарите да преосмислят размера на лихвените понижения през тази година. Сега вече очакванията са за намаление с общо 80 базисни пункта през 2024 г., докато през януари прогнозата бе за намаления с повече от 150 базисни пункта.

Също така на радара е конференцията за разработчици на производителя на чипове Nvidia от 18-21 март, включваща реч от главния изпълнителен директор Дженсън Хуан. Подхранвания от интереса към изкуствен интелект бум тласна акциите на Nvidia нагоре с почти 80% от началото на годината.

Игра за време

Английската централна банка вероятно „ще играе за време“ при обявяването на лихвените проценти в четвъртък, тъй като чака по-голяма яснота относно растежа на заплатите, който остава по-силен, отколкото в САЩ или еврозоната.

Очаква се АЦБ да започне да понижава основната лихва от 5,25% – най-високото ниво от 2008 г. насам, през август, показа проучване на Ройтерс, потенциално оставяйки я на опашката след Фед и Европейската централна банка.

Пазарите ще следят за всяка промяна в тона относно поставянето на банковия лихвен процент на АЦБ „под надзор“ и всяка промяна в баланса на гласовете в Комисията по паричната политика, която през февруари гласува 6-3 в полза на задържането на лихвените проценти на настоящето им равнище. А данните за инфлацията в сряда пък може да предизвикат преосмисляне в последния момент.

Междувременно в Швейцария намаляването на инфлацията подхрани очакванията, че Швейцарската национална банка може да намали лихвените проценти в четвъртък.

Икономическо възстановяване

За разлика от  САЩ, икономическият растеж е бавен в много други големи икономики. Някои икономисти казват, че има твърде много песимизъм около Европа, която беше по-силно засегната от енергийния шок в сравнение с други региони - и затова по-бавно се възстановява. Това означава, че европейските акции, дори и да са близо до рекордно високи стойности, са твърде евтини.

Данните за бизнес активността, които ще бъдат публикувани от страни по цял свят през следващите дни, биха могли да потвърдят мнението, че световната икономика извън САЩ не е толкова лоша, колкото може да изглежда на пръв поглед.

Макар че през февруари съставният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) на еврозоната остана под границата от 50 , която разделя разширяването от свиването, той надмина пазарния консенсус. Производственият PMI на Великобритания, останал под прага от 50 от август 2022 г насам., сега също върви нагоре.

В противоположни посоки

Мексиканската централна банка е видно и значително изключение сред централните банки в Латинска Америка, които бяха в челните редици на развиващите се пазари, що се отнася до понижаването на лихвите. Но това може да се промени в четвъртък.

Намаляването на инфлацията и силната икономика благодарение на по-високите от очакваното вътрешни разходи в годината на изборите дадоха на Мексиканската централна банка известно пространство за маневриране и съответно отдръпване от рекордно високите ставки от 11,25%.

В Турция нов инфлационен скок попари надеждите на политиците, че скорошният тежък цикъл на затягане, целящ да подкрепи непрекъснато падащата лира и да се бори с лепкавия ценови натиск, е приключил. Очакванията са високи, че централната банка трябва да осигури ново увеличение на лихвите, може би до 500 базисни пункта. Това ще се случи в чувствителен момент, когато страната се подготвя за местни избори на 31 март.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ