Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Джером Пауъл очаква понижение на лихвите на Фед, но не е готов да даде срок
Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отново заяви днес, че очаква лихвените проценти да започнат да намаляват тази година, но все още не е готов да каже кога, пише Си Ен Би Си.
В подготвени коментари за изслушване пред Конгреса на САЩ Пауъл подчертава, че централните банкери продължават да са бдителни по отношение на рисковете, които крие инфлацията, и не искат да прибързват с понижението на лихвите.
„При разглеждането на всякакви корекции на целевия диапазон за лихвения процент, ние внимателно ще оценим входящите данни, променящите се перспективи и баланса на рисковете“, посочи той. „Комитетът (Федералният комитет по операциите на открития пазар - FOMC) не очаква, че ще бъде уместно да намали целевия диапазон, докато не придобие по-голяма увереност, че инфлацията се движи устойчиво към целта от 2 процента“, добави той.
Лихвите вероятно са достигнали своя връх
Като цяло речта не включва нови насоки за паричната политика или икономическите перспективи на Фед. Коментарите обаче показват, че служителите на централната банка остават загрижени да не загубят постигнатия напредък срещу инфлацията и ще вземат решения въз основа на входящи данни, а не на предварително зададен курс.
„Ние вярваме, че нашият лихвен процент вероятно е на върха си за този цикъл на затягане. Ако икономиката се развие като цяло, както се очаква, вероятно ще бъде подходящо да започнем да намаляваме в някакъв момент тази година“, отбеляза Пауъл. „Но икономическите перспективи са несигурни и продължаващият напредък към нашата цел за инфлация от 2 процента не е гарантиран.“
Той отново отбеляза, че твърде бързото понижаване на лихвите носи риск от загуба в битката срещу инфлацията и съответно допълнително повишаване на лихвите. В същото време твърде дългото отлагане на съкращенията представлява опасност за икономическия растеж.
Пазарите масово очакваха Фед да смекчи паричната си политика след 11 повишения на лихвените проценти в размер от общо 5,25 процентни пункта, осъществени в периода от март 2022 г. до юли 2023 г.
През последните седмици обаче тези очаквания се промениха след множество предупреждения от служители на Фед. Януарската среща на централната банка спомогна за затвърждаването на предпазливия подход на Фед, като в изявлението след нея бе подчертано, че все още не е време за понижаване на лихвите, въпреки перспективите на пазара.
Облекчаване на инфлацията
Въпреки съпротивата да се продължи напред по отношение на съкращенията, Пауъл отбеляза движението, което Фед е постигнал към целта си от 2% инфлация, без да разтърси из основи пазара на труда и икономиката като цяло.
„Икономиката постигна значителен напредък към тези цели през последната година“, посочи Пауъл. Той отбеляза, че инфлацията е „намаляла значително“, тъй като „рисковете за постигане на нашите цели за заетостта и инфлацията се движат към по-добър баланс“.
Инфлацията, оценана от предпочитания от Фед измерител, в момента се движи с 2,4% годишен темп - 2,8%, като се изключат храната и енергията. Данните отразяват „забележимо забавяне от 2022 г., което е широко разпространено както в цените на стоките, така и в цените на услугите“.
Вероятно Пауъл ще се сблъска с различни въпроси по време на двудневното си посещение в Конгреса, което започва по-късно днес.
Въпреки че Фед се опитва да стои настрана от политиката, годината на президентските избори поставя особени предизвикателства.
Бившият президент Доналд Тръмп беше яростен критик на Пауъл и колегите му, докато беше на поста. Някои демократи в Конгреса, водени от сенатор Елизабет Уорън от Масачузетс, призоваха Фед да намали лихвите, тъй като натискът върху семействата с по-ниски доходи се увеличава.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.