Прогноза: Цените на жилищата у нас може да паднат с до 12% в края на 2023 г.

Прогноза: Цените на жилищата у нас може да паднат с до 12% в края на 2023 г.

Прогноза: Цените на жилищата у нас може да паднат с до 12% в края на 2023 г.

Очаква се плавен спад на цените на жилищата у нас, който ще започне от 2-3 процента и може да достигне между 5 и 12 на сто в края на 2023 г. Това прогнозира председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти"  Добромир Ганев. Според него вече трето поредно тримесечие се отчита спад в броя на сделките в страната и като цяло забавяне на пазара заради неяснотите, свързани с политическата ситуация в България и подготовката на бюджета на държавата, както и очакването за повишаване на лихвите по ипотечните кредити.

Експертът аргументира очакванията си за спад на нарастването на цените на жилищата, като напомни, че през последните две години у нас се отчиташе ръст докъм 15-16 на сто. Той допълни, че през четвъртото тримесечие на миналата година все още е имало увеличение в цените на жилищата в страната, като само в столицата се отчита 2 процента намаление. Спад в обема на сделките неминуемо ще доведе и забавяне на ръста на цените.

Водеща за предстоящото свиване на темповете на нарастване на цените ще е политиката на Европейската централна банка и респективно на Българската народна банка по отношение на лихвените проценти по ипотечните заеми и по депозитите, изтъкна Ганев, цитиран от БТА.

Както "Мениджър нюз" писа,  финансисти прогнозират увеличение на лихвите по ипотеките до 3,5 на сто в края на тази година.

Статистиката сочи, че през първото тримесечие на миналата година сделките с имоти у нас са били общо 48 800, докато през същия период на тази година те са 44 400, като спадът за София е 12 на сто, а за Пловдив е 8 на сто.

Във  Варна спадът на сделките е с 19 на сто, а  в Стара Загора - с 25 %, сравни Добромир Ганев. Според него ръст в броя на сделките има главно в по-малките населени места: в Разлог - 11 процента и  Несебър - 6 на сто. 

.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ