Във Фед не са сигурни, че са направили достатъчно за намаляване на инфлацията в САЩ

Във Фед не са сигурни, че са направили достатъчно за намаляване на инфлацията в САЩ

Във Фед не са сигурни, че са направили достатъчно за намаляване на инфлацията в САЩ

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви вчера, че той и колегите му от централната банка са окуражени от забавящия се темп на инфлация, но не са сигурни дали са направили достатъчно, за да запазят низходящата траектория, предаде Си Ен Би Си.

Говорейки малко повече от седмица, след като централната банка гласува да запази без промяна лихвените проценти, Пауъл каза пред публика на Международния валутен фонд във Вашингтон, че може да има още работа в битката срещу високите цени.

„Федералната комисия по отворения пазар (FOMC) ангажира да постигне позиция на парична политика, която е достатъчно рестриктивна, за да намали инфлацията до 2 процента с течение на времето. Не сме уверени, че сме постигнали такава позиция“, каза той в подготвената си реч.

За втори път през последните седмици публично обръщение на Пауъл беше прекъснато от протестиращи срещу климата. Той напусна за кратко сцената, преди да продължи.

Речта дойде на фона инфлация, която все още е доста над дългогодишната цел на Фед, но също така значително под пиковите си нива през първата половина на 2022 г. В поредица от 11 повишения на лихвите, които представляват най-агресивното затягане на паричната политика от началото на 80-те години на миналия век, FOMC вдигна референтният лихвен процент от почти нула до целеви диапазон от 5,25%-5,5%.

Тези увеличения съвпаднаха със спад на ценовият индекс на личните потребителски разходи (PCE) – предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, от 5,3% през февруари 2022 г. до 3,7% през септември тази година. По-широко следваният индекс на потребителските цени достигна връх над 9% през юни на 2022 г. миналата година.

Пауъл каза, че инфлацията е „доста над“ нивото, където Фед би искал да я види, докато описва паричната политика като „значително рестриктивна“.

„Моите колеги и аз сме доволни от този напредък, но очакваме, че процесът на устойчиво намаляване на инфлацията до 2 процента има да извърви дълъг път“, каза той. „Ще продължим с действията си, докато успеем“, добави той.

На този фон акциите поевтиняха, а доходността по държавните ценни книжа покачи, след като спадна през по-голямата част от последните три седмици.

„Председателят Пауъл отправи предупреждение към твърде замаяните инвеститори относно перспективите за намаляване на лихвите през следващата година“, каза Джефри Роуч, главен икономист в LPL Financial. „Фед ще бъде верен на мандата си и ще увеличи лихвите още повече, ако инфлацията се ускори отново.“

Както в последните изказвания, Пауъл подчерта, че Фед все пак може да бъде предпазлив, тъй като рисковете между предприемането на твърде много действия е достигнало по-близък баланс с приемането на недостатъчно мерки.

Пазарите до голяма степен са убедени, че Федералният резерв е приключил с повишаване на лихвите.

Ценообразуването на фючърсите, според CME Group, показва по-малко от 10% вероятност FOMC да одобри окончателно увеличение на лихвите на срещата си на 12-13 декември, въпреки че членовете на комитета през септември отбелязаха допълнително увеличение от четвърт процентен пункт преди края на годината.

Трейдърите очакват Фед да започне съкращения на лихвите през следващата година, вероятно около юни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ