Властта в Китай се обяви срещу ценовата война и дъмпинга

Властта в Китай се обяви срещу ценовата война и дъмпинга

Китайското партийно списание Qiushi публикува статия, критикуваща „инволюционната“ конкуренция, която „е причинила големи вреди на много индустрии и компании, предизвиква широко разпространено безпокойство в обществото и изисква незабавна и ефективна корекция“. Списанието нарича инволюционна конкуренция, т.е. обратно развитие, ситуация, при която в условия на ниско търсене компаниите използват ценови войни и дъмпинг, за да увеличат пазарния си дял, понякога продавайки стоки почти за нищо.

А това, пише изданието, тласка компаниите да намалят производствените разходи и да инвестират в прекомерна реклама и промоция в ущърб на качеството. Китайският лидер Си Дзинпин също призова за регулиране на „неконтролируемата конкуренция за ниски цени“ сред бизнеса в страната. Той направи изявлението си на икономическа среща на Централната комисия по финансови и икономически въпроси, съобщава SCMP. Изданието обяснява, че Пекин вижда подобна конкуренция като заплаха за иновациите, качеството на продуктите и модернизацията на предприятията. Например в стоманодобивната промишленост производителите са принудени да продават стоки на себестойност или дори под нея, докато онлайн платформите харчат субсидии само за задържане на клиенти и трафик.

Ръководството на страната обяви намерението си да затегне регулациите срещу агресивното намаляване на цените. Анализатори, интервюирани от Reuters, предполагат, че новите решения на китайското ръководство ще му позволят да затвори нерентабилни производствени мощности и да увеличи доходите на потребителите. Както отбелязва анализаторът на HSBC Фред Нойман, „вече е окуражаващо, че виждаме Китай да признава съществуването на подобни проблеми - твърде много конкуренция и прекомерни ценови войни“.

Статията, публикувана под псевдоним, предупреждава, че ценовите войни водят до „масово разхищение на социални ресурси“ и „неразумни дългове“, които биха могли да подкопаят дългосрочния растеж. Както отбелязва Reuters, подобен наратив се чува все по-често в китайските медии и официални изявления през последните седмици. Самите автори на статията в Qiushi признават, че този проблем „не е прост“ и не може да бъде решен „за един ден или с едно решително действие“.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ