Играта на сигурно - най-рискованата лидерска стратегия

 Играта на сигурно - най-рискованата лидерска стратегия

Много лидери попадат в капана да играят на сигурно. Въпреки че може да изглежда като разумен подход, да играете на сигурно може всъщност да бъде най-рискованата лидерска стратегия. В днешната забързана и непрекъснато променяща се бизнес среда лидерите, които не желаят да поемат пресметнати рискове, често се оказват в ситуация, в която или изостават от другите или не успяват да се възползват от добри възможности. Ето седем причини, които правят твърде предпазливия подход толкова рискован:

Задушаване на иновациите

Играта на сигурно може да задуши иновациите в една организация. Лидерите трябва да насърчават култура, която вдъхновява и култивира креативност и експериментиране. Дайте възможност на екипа си да мисли извън кутията като поемате повече пресметнати рискове.

Пропускане на възможности за растеж

Лидерите, които играят на сигурно, могат да пропуснат потенциални възможности за растеж. Бъдете отворени за проучване на нови пазари, продукти или партньорства. Внимателно преценявайте рисковете и ползите и бъдете готови да предприемете смели действия, когато потенциалните ползи надвишават рисковете.

Загуба на конкурентно предимство

Играта на сигурно може да направи така, че организациите да загубят конкурентното си предимство. Следете отблизо тенденциите в индустрията и бъдете готови да се адаптирате бързо. Насърчавайте екипа си да бъде информиран и да предлага иновативни идеи.

Неуспех в привличането на най-добрите таланти

Най-добрите таланти често биват привличани от организации, които се възползват от иновациите и поемат пресметнати рискове. Насърчавайте култура, която цени креативността и поемането на риск, за да привлечете и задържите най-добрите служители. Давайте на служителите си нужната автономия, за да поемат отговорност за своите проекти и решения.

Намалена ангажираност на служителите

Играта на сигурно може да доведе до намалена ангажираност и мотивация на служителите. Дайте възможност на екипа си да поема пресметнати рискове и на неговите членове да вземат решения в рамките на своите роли. Празнувайте успехите и се учете от провалите, за да поддържате екипа си ангажиран и инвестиран в успеха на организацията.

Неспособност за адаптиране към промяната

Лидерите, които играят на сигурно, може да изпитват затруднения при адаптирането към промени. Гледайте на промяната като възможност за растеж и подобрение. Насърчавайте култура на адаптивност и издръжливост и осигурете на екипа си ресурсите и подкрепата, от които се нуждае, за да се ориентира ефективно в промяната.

Загуба на доверие

Играта на сигурно може да подкопае доверието в лидера сред неговия екип и сред другите заинтересованите страни. Бъдете прозрачни относно рисковете и потенциалните ползи от решенията, които вземате. Бъдете ясни и последователни в комуникацията си. Спазвайте поетите ангажимент, за да изградите и да поддържате доверие.

Играта на сигурно често е най-рискованата лидерска стратегия. Лидерите трябва да са готови да поемат пресметнати рискове, да приемат промяната и да насърчават култура на иновации, за да движат своите организации напред. Чрез овластяване на своите екипи, оставайки конкурентоспособни и изграждайки доверие, лидерите могат да се справят с предизвикателствата и да се възползват от ценни възможности за растеж и успех.

………………

Лоли Даскал, президент и изпълнителен директор на консултантската фирма Lead From Within, в своя блог.

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ