Навиците, които пречат на лошите шефове да станат добри лидери

Навиците, които пречат на лошите шефове да станат добри лидери

Навиците, които пречат на лошите шефове да станат добри лидери

Когато милиони служители започнаха да работят от вкъщи в началото на пандемията, работната култура се си пренесе у дома с тях. Токсичното поведение, установено в офис средата, също влезе в домовете на работещите. За служителите, които са се оказали на токсични работни места,  характеризиращи се с лоши шефове, тези типове поведение не се изпариха при преминаването към работа от разстояние.

Независимо дали работа от офиса, от вкъщи или на база на хибриден план,  последиците от поведението на токсичния шеф могат да доведат до драстични отрицателни ефекти върху начина, по който служителите се представят. За да разкриете какво може да се случва във вашата организация в момента и да опитате да ограничите или предотвратите негативното влияние на токсичните шефове, трябва да обърнете внимание на следните фактори:

Манталитет от типа: „Моят подход е единственият, който е правилен“

Токсичните шефове изискват нещата да вървят по начина, по който те искат, през цялото време. Когато нещата поемат в друга посока, те естествено нямат капацитета да се справят с проблема, без да причиняват повече проблеми. Например, ако членовете на екипа предложат по-добро бизнес решение, токсичните шефове ще се опитат да ги накарат да променят мнението си, като за целта може да използват различни техники, от подхождане с насмешка към предложението до тормоз.

Всичко опира до личната полза

Токсичните шефове често започват екипните срещи директно с темите, касаещи работата, което държи хората под напрежение. Те изобщо не се замислят да попитат членовете на екипа как са или пък да демонстрират съпричастност към настоящите предизвикателства, пред които те са изправени. Токсичните шефове са егоисти по природа и се интересуват само от неща, които им носят лична полза.

Не показват никакво уважение

В проучване от 2020 г. за това какво прави някого ужасен мениджър беше установено, че тревожните 72 процента от анкетираната служители са били третирани по груб или неуважителен начин от лош шеф. Освен това, близо 70 процента от анкетираните са били критикувани пред техните колеги, а 83 процента от тях са се почувствали зле в резултат от това. И накрая, може би най-лошият резултат от прочуването, впечатляващите 42 процента от токсичните шефове обвиняват другите за провалите си, като 84 процента от служителите смятат това за несправедливо.

Те искат да имат пълен контрол

Токсичните шефове настояват да се запознати с всеки аспект от работата на техните служители. На тях им е трудно да се доверят на членовете на екипа и да им позволяват просто да си вършат работата. В резултат на това преживяването на служителите при такъв задушаващ микромениджмънт може да бъде крайно демотивиращо. В среда, ръководена от микромениджър,  хората често съобщават за липси в сферата на:

  • Израз на креативност или свободен поток от идеи
  • Открита и прозрачна групова дискусия или участие във вземането на решения
  • Екипна мотивация

Разбира се, микромениджърите са хора като всички нас и много от тях са трудолюбиви професионалисти с предимно добри намерения. Това, което им липсва, е разбиране на нещата, които мотивират служителите им да дават най-доброто от себе си. Те са подвластни съвсем друга парадигма. В крайна сметка микромениджърите действат по този начин, защото става въпрос за притежание на власт, а властта се изразява чрез контрол.

……………

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ