Страхотен лидер, по примера на Мъск
Нека си го кажем направо - откакто купи Twitter и внезапно освободи половината си работна сила без предизвестие, Илон Мъск не е точно лидер за пример, особено когато става въпрос за даване на мотивация и вдъхновение на служителите.
Но нека не бъдем твърде критични към технологичния милиардер. Повечето от нас никога няма да се сблъскат с нуждата от вземане на изключително трудни решения, които вървят ръка за ръка с това бъдеш вторият най-богат човек в света (към момента на писане на материала).
Наречете ме симпатизант на Мъск, но аз смятам, че има достатъчно знаци, че когато е в най-добрата си форма шефът на Tesla е лидер, който си струва да бъде следван. Като такъв той знае какво разграничава великите лидери от останалите. Ето няколко съвета от Мъск за ефективно лидерство:
1. Отървете се от честите срещи
Още през 2018 г. Илон изпрати на служителите на Tesla имейл, в който бяха изложени редица „препоръки за производителност“, които оттогава се превърнаха в своеобразен наръчник за добри управленски практики.
„Отървете се от честите срещи, освен ако не се занимавате с изключително спешен въпрос. Честотата на срещите трябва да спадне бързо, след като спешният въпрос бъде разрешен“, казва една от препоръките.
Това е добър съвет. Честите и „прекомерни“ срещи са сигурен начин да нарушите работния процес и да намалите продуктивността. Ако трябва да се срещнете поради спешен въпрос, използвайте това време ефективно, за да си сътрудничите и да решите директно спешния си проблем. След като пожарите бъдат потушени, продължете комуникацията по темата по имейл или чрез някакъв друг канал за общуване, за да избегнете прекъсване на работата.
2. Търсете честна обратна връзка
Искате ли да бъдете изключителен лидер? Тогава трябва да направите нужното, за да убедите служителите си, че могат да бъдат максимално честни в обратната връзка с вас, дори ако става въпрос за нещо, което не искате да чуете.
Използването на обратна връзка за отстраняване на проблеми и подобряване на нещата не е непознато за Мъск. В интервю за Mashable преди години Мъск направи запомнящ се коментар.
„Мисля, че е много важно да има обратна връзка, при която постоянно мислите какво сте направили и как бихте могли да го правите по-добре. Мисля, че това е най-добрият съвет - непрекъснато мислете как бихте могли да правите нещата по-добре и поставяйте действията си под въпрос“, каза той.
В надеждни екипи и положителни работни култури, отрицателната и конструктивна обратна връзка ще накара както лидерите, така и техните служители, да се запитат дали нещо работи, така че да могат да научат нови неща и да обмислят други, по-добри варианти за сложни бизнес проблеми.
3. Променете правилата, които вече нямат смисъл
Компаниите, които с времето стават твърде големи, трябва да прилагат правила и политики, за да поддържат начертания пред организацията курс. Това може да се очаква и е напълно логичен подход. Това, което няма смисъл, е запазването на остарели правила и политики, които вече са неефективни и не допринасят за напредъка на компанията. В същия имейл от 2018 г. Мъск съветва своите мениджъри винаги да се ръководят от здравия си разум, когато вземат решения.
„Ако спазването на „фирмено правило“ е очевидно нелепо в конкретна ситуация, тогава това правило трябва да се промени“, каза той.
Твърде често опитваме да правим нови неща, докато в същото време се прекланяме пред остарели правила, процеси и бюрократични рамки, които възпират нашата креативност и продуктивност. Идва момент, когато всеки лидер трябва да се изправи пред настоящата реалност и да види пречките, които спъват растежа.
……………..
Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.