Вредните модели на мислене в лидерството

Вредните модели на мислене в лидерството

Вредните модели на мислене в лидерството

Самосъзнанието е един от най-мощните елементи за стимулиране на човешкото развитие. Чрез него получаваме нови перспективи и знания, за да се справим със слепите петна, които ни пречат да бъдем най-доброто си Аз.

Самосъзнанието също помага на лидерите да повишат отчетността и да посочат пътя, в който желаят да се развива културата на компанията, за да могат всички да бъдат по--продуктивни, ангажиращи и емоционално интелигентни.

Нека обаче се върнем на слепите петна. Виждал съм много от тях – типове на поведение и мисли, които в крайна сметка увреждат взаимоотношенията на работното място. Ето четири модела на мислене, с които трябва да сте запознати, докато се справяте със собствените си слепи петна и израствате като лидер.

Черно-бяло мислене

Много хора виждат живота само в черно-бели краски. За тях чашата обикновено е наполовина празна, тъй като те се концентрират върху най-лошия възможен изход. Те възлагат на колегите си очаквания за това как трябва да се държат, ограничавайки способността им да бъдат себе си, което води до негативизъм и склонност към критика.

Мислене от типа „по моят начин или няма да го бъде“

Работите ли с или за някой, който просто е неспособен да види на нещата от гледна точка, различна от своята собствена? Това са колеги или мениджъри, които искат нещата винаги да стават по техния начин, без да се консултират с останалата част от екипа по темата. Техните лимитирани виждания замъгляват чувството за реалност и саботират работните процеси. Става въпрос за колега или мениджър, който има нужда нещата да бъдат такива, каквито „трябва да бъдат“. Трудно им е да имат търпение и толерантност към различията, които не отговарят на техните идеални нужди и очаквания. Те могат също така да станат много обсебени от безмилостно размишляване върху нещо, което е извън техния контрол. Ако сте около такъв човек, обърнете му специално внимание, защото той може да предизвикат хаос на работното място и да унищожи мотивация.

Осъдително мислене

Този тип мислене води до отчуждаване на колегите на работното място. Най-доброто решение за тези хора, ако са отворени към промяна, е да спрат да правят прибързани заключения, преди да чуят всички факти, и да започнат да слушат внимателно, за да подобрят комуникационните си умения. Ако вие попадате в тази група, запомнете следното - когато съдим другите, ние се превръщаме в обект за критики от другите.

Перфекционистко мислене

Един модел, който се откроява и постоянно възпира хората, е перфекционизмът. Перфекционизмът тихо ще отрови екипа и ще задуши сътрудничеството. Той се проявява под формата на  саморазрушителни мисловни модели и действия, които обикновено дерайлират производителността и мотивация. Една от тенденциите на перфекциониста е критиката и самокритиката. Така че, ако имате чувството, че ви критикуват твърде често, помнете, че проблемът най-вероятно е във вас, а във факта, че работите с перфекционист. Перфекционистите са склонни да отхвърлят в другите това, което не могат да приемат в себе си. Те също не се справят добре с критиката и обратната връзка. Това идва от нездравословна привързаност към мненията на другите. Те смятат, че ако недостатъците им бъдат разкрити, другите ще ги отхвърлят.

…………………….

Марсел Шванц, основател на Leadership From the Core, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ