Вредните табута в лидерството
След повече от 15 години работа с лидери забелязах ясен модел – Прегарянето често произтича от това, което наричам стил на лидерство „Супермен“.
Много култури се придържат към образа на лидера като силен, уверен и способен да поправи всичко човек. Този идеал не е просто нещо, което обществото очаква – това е идеал, който лидерите си налагат. Но стремежът да бъдеш лидер „Супермен“ е рецепта за прегаряне, защото включва едновременно нереалистични и непостижими фактори.
Прегарянето, както се подчертава от Световната здравна организация, е професионален феномен. Характеризира се с изтощение, намалена професионална ефективност и чувство на откъснатост от работата. А лидерите, които отговарят на модела „Супермен“, са по-податливи на тези симптоми поради огромното напрежение, с което се сблъскват ежедневно.
Чрез работата ми със страдащи от бърнаут лидери идентифицирах три вътрешни табута, които често определят този стил на лидерство „Супермен“. Те действат под повърхността, но имат видимо въздействие. Разпознаването им може да бъде първата стъпка към по-устойчив подход в лидерството.
Табуто срещу незнанието
Моделът „Супермен“ диктуват лидерите винаги да имат всички отговори.
Старша ръководителка, с която работих, просто се чувстваше безсилна, когато нейният екип, преминавайки през поредица от предизвикателства, потърси от нея гаранции, че всичко ще се нареди. В допълнение към тази тежест, по-високостоящите също възложиха подобни очаквания върху нея. С течение на времето тя осъзна, че голяма част от нейното прегаряне произтича от опитите да проектира сигурност в ситуации, в които няма такава, особено в бързо променяща се среда.
„Мислех, че ми плащат, за да знам отговорите. Чувствах, че трябва да се държа така, все едно знам всичко, защото така разбирах ролята си“, сподели тя.
Това табу притиска лидерите винаги да твърдят, че държат всичко под контрол, но фалшивата сигурност в такъв непредвидим свят е опасна. Както отбеляза Маги Джаксън в книгата си „Uncertain: The Wisdom and Wonder of Being Unsure“, трябва да приемете несигурността по време на промени, защото това е забележителен антидот срещу ограниченото мислене.
Табуто срещу загубата на контрол
Представете си лекар, който твърди, че може да излекува всеки пациент, независимо от обстоятелствата. Абсурдно, нали? И все пак много лидери възприемат подобно мислене, вярвайки, че трябва да контролират всеки резултат, за да могат да докажат професионалната си стойност.
Един ръководител, с когото работих, сподели: „Когато двама ключови членове на екипа напуснаха за един месец, не можех да спра да се обвинявам. Ако нещо се обърка, вината винаги е моя“.
Нагласата в модела „Супермен“ изисква от лидерите да поддържат строг контрол върху своите екипи, както и техните процеси и резултати. Създава се илюзия, че вие сте отговорни за всичко, дори ако обстоятелствата са извън вашия контрол. Този тип лидери вижда грешките, провалите и неуспехите като лични недостатъци.
Когато лидерите се придържат към илюзията за контрол, техните екипи стават по-малко проактивни, чакайки заповеди, вместо да поемат инициатива. Едно просто упражнение за разграничаване на нещата, които са под техен контрол, от всичко останало, може да помогне на лидерите да освободят ненужния натиск и да дадат възможност на своите екипи да заблестят
Табуто срещу уязвимостта
Един лидер го каза директно: „Ако искате да се изкачите по стълбата, пазете проблемите си за себе си.“
Лидерите от типа „Супермен“ вярват, че трябва да изглеждат добре по всяко време – трябва да са уверени, заредени с енергия и непоклатими. Уязвимостта и психичното здраве остават теми табу за много лидери, въпреки нарастващото осъзнаване на тяхната важност.
Но поддържането на външна увереност си има цена. Лидерите, които минимизират изпитанията, пред които са изправени, често не успяват да изградят доверието и връзки със своите колеги, които идват от това да бъдете открити и автентични.
В книгата си „Yes, You Can Talk About Mental Health at Work“ Мелиса Доман се противопоставя на остарялото убеждение, че проблемите с психичното здраве са чисто лични и нямат място в работата. Тя твърди, че психичното здраве трябва да се третира точно като физическото здраве и е изключително важно да се разчупи стигмата около дискусиите за психичното здраве в офиса.
Въздействието на лидерството „Супермен“
Ето каква е реалността – лидерите от типа „Супермен“ процъфтяват външно, но са под огромно напрежение и постоянна борба вътрешно. Те работят с максимална енергийна мощност, изчерпвайки ресурсите си бързо.
И не става въпрос само за тяхното лично благополучие. Тези лидери често задушават своите екипи, без да го осъзнават. Като поемат цялата отговорност и държат всичко под строг контрол, те създават среда, в която другите се страхуват да поемат рискове, да предлагат нови идеи или да признават грешки.
Друга гледна точка към лидерството
Прегарянето не трябва да е цената на лидерството. Лидерите, които се отърват от тези табута, признават, че не знаят всичко, и приемат, че не всичко е под техен контрол. Често се оказват, че те ръководят с повече енергия, яснота и ефективност. Ако сте работили като лидер на „Супермен“, помислете върху следните въпроси: Наистина ли е необходимо цялото това напрежение?
…………………….
Елена Резанова за FаstCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.