Защо Безос започва империята Amazon с продажбата на книги

Защо Безос започва империята  Amazon с продажбата на книги

Днес Amazon може да е "магазин за всичко" на стойност 1,5 трилиона долара. В началото бяха само книгите - и Джеф Безос си има причина за тази свръхспецифичност.

Безос обясни защо е избрал да продава само книги на уебсайта си - поне в началото - в "изгубено" видеоинтервю, записано на конференция на Асоциацията на специализираните библиотеки през юни 1997 г., разказва CNBS.

От всички различни продукти, които бихте могли да продавате онлайн, книгите предлагат "невероятно необичайно предимство", което ги отличава, казва Безос.

"В категорията на книгите има повече продукти, отколкото в която и да е друга категория, въобще", каза Безос. "Музиката е номер 2 - във всеки един момент има около 200 000 активни музикални компактдиска. Но в сферата на книгите има над 3 милиона различни книги по света, които се отпечатват във всеки един момент на всички езици, [и] над 1,5 милиона само на английски език."

Когато Безос стартира Amazon през 1994 г., интернет и електронната търговия са все още в начален стадий. По думите му той е съзнавал, че ще мине известно време, преди онлайн пазаруването да стане повсеместно, затова е искал да започне с концепция, която не може да бъде възпроизведена от продавач, разполагащ само с физически обекти.

"Когато имате толкова много стоки, можете буквално да изградите онлайн магазин, който не би могъл да съществува по друг начин", обяснява той. "Това е важно в настоящия момент, тъй като мрежата все още е млада технология. По принцип сега, ако можете да правите нещата по по-традиционен метод, вероятно трябва да ги правите по традиционния метод.", казва по онова време Безос. И още: "Това е Ден 1. Това е самото начало. Това е етапът "Китихоук" на електронната търговия.", добавя той.

"Това е самото начало" - паралелите между интернет и изкуствения интелект

Коментарите на Безос по време на ранното развитие на интернет повтарят начина, по който технологичните лидери днес говорят за изкуствения интелект. В това число и самият основател на Amazon, който в момента подкрепя с 520 млн. долара стартъп за търсене в интернет с помощта на изкуствен интелект, чиято цел е да се изправи срещу технологични гиганти като Google.

"Намираме се в началото на златната ера на изкуствения интелект", каза Безос в друго свое изказване през 2019 г. "Неотдавнашните постижения вече доведоха до изобретения, които преди това живееха в сферата на научната фантастика - а ние само щрихирахме повърхността на това, което е възможно."

Подобно на ранните дни на интернет, няма определена пътна карта за бъдещото развитие на изкуствения интелект, а само комбинация от оптимизъм и предпазливост от страна на много технологични светила.

Бил Гейтс например сравни изкуствения интелект с ядрената енергия - в реч от 2019 г. той нарече и двете технологии "обещаващи и опасни". Неотдавна бе съобщено, че драматичното напускане и завръщане на главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман в компанията му миналата година е породено от опасения на управителния съвет за преследване на печалба за сметка на безопасността на ИИ.

Дори Безос, който е твърдо "за" изкуствения интелект, признава потенциалните му опасности. Въпреки това той вярва, че той ще помогне на човечеството да създаде "по-добри лекарства и по-добри инструменти за разработване на повече технологии", сподели основателят на Amazon при участие в подкаста на водещия Лекс Фридман през декември.

"Дори в условията на цялата тази несигурност, моето мнение е, че тези мощни инструменти е много по-вероятно да ни помогнат и дори да ни спасят, отколкото да ни навредят и да ни унищожат", каза Безос.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ