4 златни правила за творческата работа

4 златни правила за творческата работа

Творческата работа често е повод за благородна завист. Творците обичат това, с което се занимават, без значение дали става дума за чисто изкуство, дизайн или бизнес. Създаването на нещо ново и оригинално е истинско удоволствие и зарежда с много положителна енергия.

Творчески ориентираният служител никога не спира да търси нови идеи – този процес продължава дори извън работното време, защото гениалните мисли често идват в най-неочаквания момент. Остава само да бъдат записани, въплътени и гордият им автор да обере лаврите на славата си.

Не е лесно да се замени един истински креативно мислещ човек. Той се различава от така наречения „офисен планктон” – колкото и обидно да звучи, този израз характеризира служителите, които следват пасивно насоките на творците-лидери и не предлагат своята „щипка сол” в коктейла на общата работа. Добрите компании умеят да ценят твореца – както морално, така и във финансово отношение. Преимуществата на работата му могат да се изброяват безкрай.

Но рядко някой се замисля за трудностите в живота на креативния работник. Успехите му зависят до голяма степен от вдъхновението, което не се подчинява на никакъв график. Ако секретарката може да обслужи клиентите, дори когато е в лошо настроение, разработването например на една успешна рекламна кампания изисква специална настройка на ума. Същото се отнася за написването на интересна статия, измислянето на вдъхновен дизайн и разработването на оригинален бизнес план. Творците често страдат от кризи, които на всичкото отгоре идват в най-неподходящите моменти, без да се съобразяват с важността на проекта или с близостта на крайния срок.

Има обаче няколко прости правила, които могат да помогнат на специалистите да постигнат по-голям контрол върху процеса на работа и да стигат безболезнено до успешния резултат. Ето съветите на специализирания сайт AdMe.ru:

1. Дайте време на идеите си да узреят

В нашия безумен век всички винаги бързат ли, бързат. Поръчителите се нуждаят спешно от рекламните макети, статиите, рисунките, плановете... Но ако имате и минута време, използвайте я, за да помислите на спокойствие. Много често за творческите идеи е ключово да узреят напълно. Тогава те са по-добри и още по-оригинални. Затова се старайте да си осигурите възможно най-реални срокове за изпълнението на задачата. Ако са ви дали няколко дни (или поне една нощ), опитайте да се отпуснете. Няма по-добър начин да освежите ума си от разходката, добрия сън, интересните разговори и успокояващата вана. Да не забравяме и старата мъдрост, че утрото е по-мъдро от вечерта. Обмислете проекта през първия ден, след което забравете за него и разсейте мислите си. На сутринта помислете отново. Ще се учудите колко по-свеж поглед имате върху собствената си идея, колко по-лесно откривате пропуските и намирате начин да я завършите успешно.

2. Редувайте видовете работа

Разбираемо е желанието да се заемете основно с творческата страна на нещата. На никого не се иска да хаби силите си за всякакви странични неща. Опитът обаче показва, че е много по-резултатно да съчетаете творческите задачи с по-рутинните. Като поемате отговорността да изпълнявате регулярно някаква дреболия, сами си правите услуга, защото промяната на ритъма и характера на труда фактически дава на ума ви важна почивка, защото дреболиите се вършат автоматично. След това ще ви бъде много по-лесно да се върнете към истински сериозните и важни проекти. Освен това рутинната работа е отлична възможност да обмислите изпълнението на творческите поръчки.

Ако се получава така, че няма какво друго да правите, си създайте навика да почивате на всеки 15 минути. Не е нужно да си клатите краката – използвайте отдиха, за да приключите някои важни телефонни разговори, да покажете работата си на началника или просто да изпиете чаша освежаващо кафе.

3. Утрото носи вдъхновение

Най-продуктивното за творческа работа време са първите няколко часа след събуждане. Възползвайте се от него, за да свършите най-важните си задачи. Преодолейте мързеливата си природа, ако сте от породата на „совите” и устоявайте на изкушението да се разпилеете в незначителни действия или дребни преработки. Това е непростимо прахосване на творческите сили. Свежият поглед е активен сравнително кратко време, а бързо трупащата се умора ще възпрепятства създаването на нещо ново и оригинално. Затова сутрин се посветете на работата, която изисква максимум сила и внимание. Ако все пак сте сови и сутрин сте ни живи, ни умрели, планирайте творческата работа за времето, когато знаете, че сте най-свежи и плодовити.

4. Подгответе се за творчески кризи

Творческата криза е истински кошмар, но вие можете да я посрещнете добре подготвени. Как?

Записки и бележки. В моментите на творчески подем имате толкова много идеи, че никога не успявате да ги реализирате напълно. Много е полезно в такива случаи да записвате всичко, което ви хрумне – всички полезни и оригинални мисли. Когато кризата дойде, просто отворете тефтера със „златната мина” и мозъкът ви веднага ще се върне към моментите на идейно изобилие.

План „Б”. Изключително трудно е да се планира творческата работа. Затова винаги си съставяйте план „Б” за черни дни. Заемете се с нещо друго, дори и за кратко и не се терзайте от мисли, че не вършите нищо полезно.

Смирение и отпускане. Трябва да се научите да се примирявате с творческите кризи. На първо място затова, защото излишното напрежение няма да ви донесе никаква полза – нищо няма да се промени само затова, защото ще мятате телбода към стената или ще се наричате бездарник. Така само ще удължите момента на застой – в това можете да сте сигурни! Второ, така губите време, което може да посветите на други задачи – например, да организирате работата си. Кога иначе ще имате възможност и време да подредите контактите си или да въведете ред в папките и документите? Сигурни сме, че има поне десет задачи, които сте отложили за по-добър момент. Тези уж маловажни неща обаче са като призраци – те напомнят за себе си в най-неподходящия момент, а тогава обикновено е късно да предприемете нещо продуктивно. И тогава пак ще крещите „Ех, пак не се обадих в счетоводството!” и ще хвърляте телбода. Какво по-добро време за тези отложени дела от творческата криза? А те ще ви помогнат да откъснете ума си от самообвиненията и притесненията и малко по-късно ще се върнете към важната работа с освежен ум и ново самочувствие от свършената, макар и малка, работа.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ