"Архитектите" на кризата получиха Антинобелова награда

Архитектите на кризата получиха Антинобелова награда

Висшите мениджъри на Goldman Sachs, Lehman Brothers, Bear Stearns, Merrill Lynch, AIG и Magnetar получиха колективно една от наградите, станали известни като Антинобелови. За 20. пореден път Харвардският университет раздаде призовете за абсурдни научни открития, намерили приложения в практиката.

Висшият банков мениджмънт, който завинаги ще остане в световната история, белязан от мрачното прозвище "Архитектите на кризата", беше удостоен с наградата в раздела за икономика за разработването и внедряването на нови методи за "финансово инвестиране, които увеличават максимално печалбата и свеждат до минимум финансовия риск“, които в крайна сметка отключиха глобалната рецесия. Ето и останалите номинации:

Наградата за мениджмънт е за математически доказаната теория, че компаниите ще станат по-ефективни, ако възнагражденията на служителите се определят на случаен принцип.

Наградата за медицина тази година отива при психолозите Саймън Ритвилд и Иля ван Бийст от университета в Амстердам. Те си поделят приза за откритието, че астматичните пристъпи, могат да бъдат облекчени и редуцирани чрез няколко качвания на влакче на ужасите.

Наградата за физика се присъжда на екип от учени от университета в Отаго, Нова Зеландия, установили важното за човека откритие, че носенето на чорапи върху обувките предпазва от хлъзгане на леда.

Наградата за биология отива при Гарет Джоунс от университета в Бристол, който е документирал орален секс между късоноси плодови прилепи.

Наградата за мир се дава на Ричард Стивънс от университата в Кийл за откритието му за връзката между болката и ругатните. След задълбочени изследвания Стивънс е открил, че ако случайно размажете пръстта си с чук и изречете няколко ругатни, болката ще намалее.

Наградата за инженерство се присъжда на екип, който е направил фундаменталното откритие как да събира сополи от кит, използвайки хеликоптер с дистанционно управление.

Наградата за транспорт съвсем заслужено отива при екип от японски учени, използвали мухъл за създаването на ефективна железопътна мрежа. В експеримента градовете са представяни от бадеми, свързани помежду си. Транспортното чудо показва, че мухълът успява да се добере до бадемите по възможно най-прекия път.

Наградата за обществено здраве е за вече научно доказания факт, че брадатите учени са по-застрашени от нашествие на микроби.

Наградата за химия е за изследватели на „Бритиш петролиум“, развенчали мита, че маслото не се смесва с водата.

Антинобеловите награди са учредени през 1991 г. от Марк Ейбрахамс, основател и редактор на списание "Годишник на невероятните изследвания и няколко университетски организации от Харвард и Радклиф".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ