Раят на Сейшелите
Тук ви очакват коралови рифове, тропически лагуни, колониална архитектура, екзотична кухня и най-красивите плажове на света
Това са островите с най-хубавите плажове в света наравно с Малдивите и няколко архипелага в Полинезия. Сейшелите обаче не са само пясък и море, те са още страхотни възможности за дайвинг, планини и джунгли, недокоснатият от човешки ръце остров Алдабра с неговите уникални животински видове (неслучайно го наричат Галапагос на Индийския океан) и още, красива колониална архитектура, невероятно екзотична кухня и някои от най-луксозните хотели в света. А, и най-приятният климат –температурата почти никога не пада под 24 0С и не надвишава 32 0С, което прави Сейшелите идеалната целогодишна дестинация.
Да започнем от началото, съвсем от началото, тоест от зората на историята, когато преди много милиони години индийският субконтинент „изоставил” в устрема си към днешна Азия няколко десетки островчета. (Слава Богу, „изоставил” ги е извън зоната на тропическите циклони!) Тези островчета са днешните Сейшели и в резултат от въпросните геоложки процеси те са образувани от гранит. Това са единствените тропически острови с гранитен, а не с вулканичен или коралов произход в света. Раздвоени между Африка и Индия, Сейшелите са останали почти по средата между двата бряга, но все пак малко по-близо до този на Черния континент. И ако геоложки островите са по-близо да Индия, а географски - до Африка, то в етническо и в културно отношение те са уникална амалгама от европейски, индийски, арабски, африкански и китайски влияния. Африкански роби, арабски пирати, индийски и китайски търговци са се смесили с френски и британски моряци и плантатори. Създали са кухня, в която френски ястия се приготвят с индийски подправки по китайска кулинарна технология, и музика, която комбинира африкански ритми с европейски фолклор. А техните наследници днес говорят поне три официални езика – английски, френски и още един, който наричат сейшелски креолски.
Чужденците идват на Сейшелите най-вече заради красивите плажове, застлани с най-белия и най-финия пясък, който можете да си представите, заради топлите тюркоазени води на заливите, обрамчени с кралски палми и неземни по своята красота скали, заради тропическите лагуни, заобиколени от пъстроцветни коралови рифове. Откъдето и да го погледнете, това си е истинско кътче от рая. Като добавим и суперлуксозните хотели и курорти на реномирани световни верити като Le Meridien, Hiton, Banyan Tree и прочие, като добавим и обстоятелството, че повечето острови от архипелага са останали незасегнати от цивилизацията, и в градовете и селата времето тече несравнимо по-бавно, отколкото в Западния свят, разбираме защо Сейшелите са една от най-предпочитаните романтични дестинации в света.
Кои са най-големите забележителности тук. Ако става въпрос за плажове, това са Анс Сурс д’Аржент и Анс Солей, които неизменно попадат във всички класации за най-красивите в света. Ако говорим за дайвинг, водите край шестте острова от морския природен парк Сент’Ан ще ни смаят с богатството си от корали и тропически риби. Ако става въпрос за природа, Вале дьо Май на остров Праслин и съседният остров Курюз са единствените места в света, където гигантската палма коко-де-мер (орехът й тежи 25 кг) расте в естествени условия. Медузеното дърво се среща единствено на Мае, а гарденията на Райт – само на остров Арид. Остров Алдабра (между другото, най-високият коралов атол в света) пък е дом на най-голямата популация гигантски костенурки. А на остров Кусин, чийто диаметър не надвишава 1 км, живеят над 300 000 тропически птици!
Потърсите ли досег с модерната цивилизация, извън лукса на крайбрежните курорти, разбира се, ще го намерите в столицата Виктория с нейните ресторанти, магазини, дискотеки, барове и... май само там. От всичките 115 острова (това е реалният им брой, нищо че в конституцията на Сейшелите пише, че островите са 155) едва 33 са населени. На някои, прочути с красивите си заливи, лагуни и плажове, има по един-два хотела. Други могат да се отчетат с по 1-2 ресторанта и толкова магазинчета, на трети – като приказно красивия Ла Диг – времето е спряло и единствените средства за транспорт са волските каруци и велосипедите. На някои острови и това няма, до тях се стига само с лодки, но затова пък наградата си заслужава – девствени райски плажове, на които няма друга жива душа освен вас.
Как да стигнем: Най-удобните полети до Сейшелите са с British Airways до Лондон и оттам с Boeing 767 на Air Seychelles или с Air France през Париж. Възможен е и вариант с Emirates през Истанбул.
Къде да спим: На Сейшелите има суперлуксозни курортни комплекси като Maia Luxury Resort & Spa, Le Meridien Fisherman's Cove, Le Meridien Barbarons, Hilton Seychelles Northolme Resort & Spa, Hilton Seychelles LaBriz Resort & Spa и други, но на Мае изобилства с по-малки и по-достъпни хотели и пансиони, а разстоянието до някой неземно красив плаж се взима за 20-30 мин. с водно такси.
Къде да се храним: Вече разбрахте, че кухнята на Сейшелите е уникална и ако решите да вечеряте извън своя all inclusive курорт, ориентирайте се към ресторанти като Marie Antoinette в столицата Виктория или като Bonbon Plume на остров Праслин.
Какво да правим: Големите хотели имат собствени програми за развлечение на гостите, но оживен нощен живот (според местните стандарти) ще откриете във Виктория и на остров Праслин в клубове като Jungle и Oxygene. Риболовните излети за дълбоководен улов, фолклорният фестивал Фетафрик, който продължава цял месец, националният исторически музей са малка част от нещата, които не бива да пропускате.
Плюсове и минуси: Плюсовете са толкова много, че няма да ни стигне мястото, затова ще се спрем на някои неща, които могат да ви изненадат неприятно, ако не сте подготвени. По закон чужденците заплащат всичко – хотел, транспорт, входни такси за музеи и атракции – в чужда валута. Така че, вземете достатъчно пари в брой и не прекалявайте с обмяната в местна валута. Когато заминавате, добре е да знаете, че списъкът със забранени за износ стоки, включва и най-безобидни неща като орехи от коко-де-мер и морски раковини.
Автор: Милко Стоименов
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.