Бедните страни - най-големите оптимисти за възстановяване от кризата
Изследване, поръчано от BBC World Service в 25 страни установи поразителни разлики в отношението към икономическите перспективи между богатите и развиващите се страни. В света на богатите, потребителите са песимисти, а в нововъзникващите икономики, хората са по-оптимистично настроени, предава BBC. Това е модел, който отразява неравномерното възстановяване от глобалната рецесия. Проучването е извършено от изследователската фирма GlobeScan и е обхванало повече от 25 000 души.
Жителите на Япония, Франция и Великобритания са най-скептично настроени за бъдещето в икономически план, става ясно от резултатите. Процентът, който очаква добри времена и в трите страни е в единични цифри. Повече от половината от населението на трите държави очаква лоши времена. Единственото изключение от този модел е Германия, където 36% от хората очакват добри или по-скоро добри времена след кризата.
В развиващия се свят, оптимистите в пъти надвишават песимистите в почти всяка изследвана страна. В Нигерия повече от 70% очакват добри времена. Положителните нагласи категорично преобладават в Кения и Египет.
Има обаче и едно изключение з Пакистан, където песимистите преобладават били малко по-многобройни. В Русия, Чили и Еквадор, оптимистите също отбелязват лек напредък.
Разликата в отношението на различните страни широко отразява последните икономически показатели: силен растеж в много от развиващите се икономики и забавяне на растежа в богатия свят. Това съответства на повечето прогнози, които предполагат все по-голяма опасност за някои развити икономики. Изследването е проведено между юли и септември тази година.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.