Бъдещето според хората през миналия век

Бъдещето според хората през миналия век

Бъдещето според хората през миналия век

Американският рекламист с псевдоним copyranter представи в блога си поредица от любопитни илюстрации, които пресъздават очакванията на американците и японците за бъдещето през 21. век.

Красивите, впечатляващи картинки са публикувани в списания и печатни издания от началото на 20. век, от 50-те и 80-те му години. Те пресъздават най-смелите прогнози на авторите им за това как след десетилетия ще се е променило ежедневието на хората.

Вдясно от този текст можете да видите илюстрация на класната стая на бъдещето според японските представи от 20. век. Часът очевидно е по математика. Учениците са само момчета. Децата се обучават в стая, където присъствието на учителя е заменено от големи компютри. Машините удрят по главата тези от тях, които не се справят добре.

Идеята с компютрите в училище обаче далеч не е толкова нереалистична, колкото друга илюстрация в поредицата на copyranter – тази от американското списание Mechanix Illustrated, публикувана през 1957 г. Авторът на текста към картинката Франк Тинсли обещава, че до 10 г. (т.е. някъде към 1967 г.) американската наука ще напредне толкова, че мъжете ще ходят на работа и ще се прибират вкъщи с летящи чинии. (Къде са нашите? Искаме си ги! - коментираме днес.)

Традиционната сцена от ретро киното на Америка "Скъпа, прибрах се!”, в която работещият съпруг се връща у дома при домакинята с детето, е украсена с впечатляващото летящо превозно средство, и то червено. Между другото в него се вози и съседът.

По думите на автора на текста "чинията ще бъде паркирана в двора пред къщата. Тя ще се спуска и вдига в небето вертикално." Той започва футуристичната си история с думите "Светло утро е през 1965 г. Точно в 8 часа Джо Лийк се появява на задната врата на вилата му край езерото, само на 75 мили от работата му в града…"

jhdgfjhdgf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По-назад във времето, още в началото на века, мотивът с летенето отново е присъствал в очакванията на хората за бъдещето. Друга любопитна илюстрация от 1910 г. показва надеждите им, че през 2000 г. пожарникарите ще имат криле.

Пожарникарите, които летятПожарникарите, които летят

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сигурността ще бъде по-голяма. Светът навън ще се променя. Домът също. На това са се надявали хората в миналото. Интересна илюстрована картинка показва визията им за домашния уют и пособията в хола на човека от бъдещето.

Илюстрацията от 1979 г. (Можете да я видите точно след текста.) Тя оказва с 6 точки нововъведенията в дома на човека от идния век, т.е. 21. век, очаквани през 80-те години.

Те са: 1.) Телевизор с гигантски размер и "със супер ярък екран за дневна светлина и стерео звукова система". 2.) "Електронна видео кино камера", в която няма нужда от филм, само от навита лента. "До 10 години видео камерите като тази може да бъдат заменени от 3-D холографски записвачи", прогнозират авторите. 3.) Телевизор с плосък екран. "Няма да има вече огромна кутия, телевизорът ще стане плосък с дебелина до 5 см." 4.) Видео диск плеър за записване на телевизионни предавания, който след това повтаря любимите филми, излъчени по телевизията. 5.) Домашен робот, който влиза в стаята и сервира напитки. 6.) "Отвор за изпращане на имейли. Към 1990 всички писма ще бъдат изпращани в електронна форма. Също както много други електронни идеи, тази ще доведе до огромно спестяване на време и пари." 

Всъщност е доста реалистично, нали?

Холът на бъдещетоХолът на бъдещето

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

И още очаквания за 2000 г. от далечната 1910. На картинките най-долу ще видите: 1.) Ситуация, в която учителят изсипва книгите в гигантска машина и превежда знанието в главите на учениците, чиито глави са свързани с машината чрез дълги жици. И 2.) - друга предполагаема, практична технология на бъдещето, в която платът се управлява от модерна, мултифункционална машина, от чиито отвор изпадат готови, ушити дрехи.

А вие как си представяте, да речем, бъдещето през 2050 г.?

Картинка: 1910 г.Картинка: 1910 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ