Рекорден брой арестувани журналисти през 2011 г.
Броят на журналистите, вкарани в арести и затвори по цял свят тази година е с над 20% повече от досегашния мрачен рекорд в тази статистика, отбелязан в средата на 90-те години на миналия век. Увеличението се сължи главно на масовите арести в Близкия Изток и Северна Африка. Комитетът за защита на журналистите (CPJ) отчита в годишното си преброяване на лишените от свобода журналисти 179 писатели, редактори и фотожурналисти арестувани до 1 декември, което представлява увеличение от 34 души в сравнение с миналата година. Иран е начело в черната класация с 42 арестувани журналисти.
Преброяването на CPJ е отчело резки различия между регионите. За първи път откакто организацията започва съставянето на годишни прегледи в затворите през 1990 г., нито един журналист в Северна или Южна Америка не бил лишен от свобода по причини, свързани с работата му. Арестите също имат постепенен спад в Европа и Централна Азия, където са били вкарани в затвора само осем журналисти, най-малък брой за региона в рамките на шест години. Но тези подобрения са компенсирани от Близкия Изток и Северна Африка, където правителствата са вкарали 77 журналисти зад решетките - цифра, която представлява близо 45% от световния сбор. Азиатските и останалите африкански нации също се отчитат с десетки арести.
Иран поставя началото на репресиите срещу журналисти през 2009 г. след изборите. Властите отвреме навреме освобождават някои от журналистите, но арестуват нови.
През 2011 г. се забелязва тревожно нарастване на броя на журналистите, държани зад решетките без обвинение или процес. 65 журналисти - повече от една трета от тези в затворите в световен мащаб, са били държани без никакво публично оповестено обвинение. Много от тях са в тайни затвори без достъп до адвокат или членове от семейството си. В някои случаи, правителствата, като например тези в Еритрея, Сирия и Гамбия дори отричат, че има журналисти, лишени от свобода. Затвор за журналисти, без обвинение най-често се практикува от правителството на Еритрея, втората страна в списъка с най-много задържани журналисти - 28.
Доклади за малтретиране и мъчения са често срещани в тези случаи, в които органите на властта осъществяват дейността си без отчетност и в нарушение на международните норми. Непотвърдени доклади са идентифицирали най-малко шест случая, в които арестуваните са умирали в затвора. Много продължаващи репресии се отчитат във Виетнам, която е пета сред страните с най-много арести на работещи в медиите.
В световен мащаб общият брой на арестуваните журналисти е в най-високата си точка от 1996 г. насам, когато CPJ открива 185 журналисти зад решетките, като тази цифра е задвижвана от натиска на Турция върху кюрдски етнически журналисти. Увеличението съвпада с най-големия скок в броя за една година, спрямо 2010 г. Интересно е, че от 1996 г. насам няма нито един задържан кубински журналист.
Най-малко 78 журналисти на свободна практика са били в затвора в световен мащаб, което съставлява около 45% от всички задържани. Журналистите на свободна практика са най-уязвими по отношение на риска да бъдат задържани, защото те често не разполагат с юридически и паричната подкрепа, която новинарските организации могат да предоставят на служителите си.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.