Защо програмистите работят нощем

Защо програмистите работят нощем

Защо програмистите работят нощем

Популярна в IT компаниите фраза гласи, че в кода на програмистите и машините винаги има кофеин. Твърде вероятно е, ако запитате свой познат с тази професия кога изработва най-добрия си труд, той да ви отговори, че е било през нощта. Или че му е отнело много нощи.

Популярна тенденция сред тези професионалисти е да се събуждат в 4 сутринта и да започват да работят, за да свършат някаква работа преди лудото офис ежедневие да ги погълне, пише Business Insider. Други техни колеги пък обичат да си лягат към 4 часа. Причината е, че дейността им, не е със стриктен график, както е при банковите служители например.

В тази връзка американският автор Пол Греъм споделя интересната теза, че има два вида работни графици в света.

Първият, според него, е този на традиционния мениджър, чиито работен ден е разделен на часове и едно 10-минутно закъснение или разсейване може да му коства следващия час, както и да обърка напълно деня му.

Но съществува и „графикът на продуктивните“. Това е онази група сред професионалистите, чиято дейност предполага мислене, при което трябва да бъдат обхванати големи абстрактни системи. Необходимо е да си представят цялата картина, с всички рафтове на стоките и продуктите, разположени по тях, както и пътя им в целия производствен цикъл. Или пък целия ход на една въображаема поредица от събития, каквато се случва в компютърните процеси.

Програмистите са от този тип. Затова са силно раздразнени, когато някой ги разсейва. Причината е в голямата умствена инвестиция, която им се налага да направят, за да си представят нужната абстрактна система, по която работят. Често те не могат да започнат да работят преди да са уверени, че ще имат за себе си два часа без да бъдат прекъсвани. Не си струва да конструираш целия модел в главата си и да го разбиеш едва половин час по-късно, нали?

В същото време, ако разговаряте с предприемачи и създатели на бизнес, ще се учудите колко от тях ще споделят, че просто не могат да свършат нищо през деня, заради постоянното прекъсванe и множеството "важни, неотложни неща", с които трябва да се заемат незабавно. Така се налага да вършат по-голямата част от  основната си работа на спокойствие - нощем.

Но както те, така и програмистите, ношем трябва да спят. И все пак не го правят, най-малкото защото се чувстват бодри, с ясна мисъл. На какво се дължи този прилив на продуктивност? Според специалистите, на следните два водещи  фактора:

Играта на уморения ум

Смята се, че склонността ни да работим нощем се дължи на това, че по тъмно човешкият мозък се справя по-добре с кодирането. Когато сме уморени се фокусираме по-добре, защото мозъкът ни е уморен и просто му се налага да се фокусира. Няма накъде да избяга. Не са останали в него още умствени сили, които да може да си позволи да хаби и да губи концентрация.

Светещият монитор на компютъра

Това правило не е трудно за обяснение и се отнася до всички ни. Когато продължително наблюдаваме светещ екран вечер, преди да заспим, естественият ни сънен цикъл закъснява. И така, не чувстваме необходимост да си легнем, понякога до 3 през нощта.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ