Китайци купуват чист въздух като топъл хляб

Китайци купуват чист въздух като топъл хляб

Онова, което започна като шега, изведнъж се превърна в доходоносен бизнес – канадски стартъп, който продава бутилиран въздух от Скалистите планини, се радва на нечуван успех в Китай – първата пратка на фирмата до азиатската страна се разпродаде само за 4 дни, пише Science Alert.

Идеята за компанията Vitality Air се ражда през 2013 година, когато двама канадци продават на търг в eBay чанта с въздух за 99 цента. Втората им чанта пък достига невероятната сума от $160. „Тогава разбрахме, че има пазар за това“, казва съоснователят на Vitality Air, Моузес Лам, за британския вестник Telegraph.

„Като майтапчийски подарък – така започна всичко. Но знаете ли какво? В някои изключително замърсени държави всъщност има голямо търсене“, допълва той пред канадския National Post.

Повечето от нас са доста доволни от въздуха, който дишат безплатно, но нарастващото безпокойство във връзка със здравословните ефекти от замърсения китайски въздух – и особено на пекинския, който си е направо отровен – карат някои да дават по $22,95 за 10-литрова туба 97-процентов „чист висококачествен кислород“, която стига за около 200 вдишвания. Срещу същата сума човек може да си купи и 7,7-литрова бутилка „Въздух от езерото Луис“, който съдържа 78% азот, 21% кислород и 1% други газове (150 вдишвания).

От Vitality Air твърдят, че продуктите им лекуват „махмурлук, тревожност и умора“ и могат да бъдат „вашето решение на проблема със замърсяването“.

Компанията стартира дейността си миналата година и оттогава предлага бутилирания въздух предимно в Северна Америка, Индия и Близкия Изток. Преди 2 месеца обаче Vitality Air навлезе и в Китай и оттогава страната е най-големият външен пазар на стартъпа.

„Първата ни пратка съдържаше 500 бутилки, които се продадоха за 4 дни“, казва Лам за Telegraph и добавя, че контейнер с още 4000 – повечето от които предварителни изкупени – в момента пътува към азиатската държава. Компанията вече среща трудност да задоволи търсенето, тъй като всяка бутилка се произвежда ръчно.

От етична гледна точка този бизнес си е направо противен, но не е изненада, че китайците търсят креативни решения за сериозния екологичен проблем в страната. Само преди 2 седмици Пекин обяви червен код за замърсяване на въздуха за първи път в историята си – нивата на смога бяха 20 пъти над допустимото според Световната здравна организация.

Рано е да се каже дали мерките, които правителството предприема, ще подействат, но дотогава можем да очакваме възникването на още компании за търговия с бутилиран въздух. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ