От дете булка до мултимилионер – историята на една индийка

От дете булка до мултимилионер – историята на една индийка

Индийка от кастата "Недосегаемите", която някога е опитала да сложи край на живота си, за да избегне дискриминация, крайна бедност и психологическа злоупотреба, израства и става изпълнителен президент на мултимилионна компания. Звучи като сценарий на филм на Боливуд, но е истина. Историята разказва BBC.

Пътят на красивата Калпана Сароя е уникален и интересен, защото доказва как за представителите на нейната каста в Индия не е невъзможно да се издигнат до върха. Малцина са го правили и тя успява. Същевременно развоят на живота й потвърждава универсалното правило, че борбата и трудът водят до успеха, който другите смятат за невъзможен.

Тя е родена в много бедно семейство от кастата "Недосегаемите" и на 12 й забраняват да ходи на училище, защото я готвят за булка. Принуждават я да се омъжи на тази възраст. Днес е мултимилионер и работи рамо до рамо с най-успешните професионалисти на върха в Индия. За работата си е била отличена с поредица от награди. Компанията й е построила два пътя в Мумбай, кръстени по нейна молба на селцето, откъдето идва.

Индийската кастова система е древна социална йерархия, която поставя хората в различни категории от раждането им. Тези, родени в ниските касти, в исторически план страдат от голяма дискриминация в многомилионната държава. Когато е дете, някои от родителите на съучениците на Калпана не я пускат в дома си, разказва тя днес, на 52-годишна възраст. Освен това й се забранява да се включва в определени училищни инициативи, защото е от тази каста. Това силно я разгневява, защото по думите й се е чувствала преди всичко човек.

Баща й я подкрепя да добие основно образование, но натискът на семейството й е твърде силен и в крайна сметка я принуждават да се омъжи на 12. Избраният за нея мъж, 10 години по-голям, я води със себе си да живее в Мумбай. Там, за нейно разочарование, й се налага да заживее в порутена къща. Това обаче не е най-тежкото. Мъжът й и брат му често упражняват върху нея физическо насилие и я обиждат. Разгневяват се за дребни неща.

Да напуснеш съпруга си е силно неприемливо според индийската култура. И Калпана вероятно не би го направила, ако не била подкрепата на баща й. Той я заварва силно отслабнала и в окаяно състояние при гостуване в Мумбай.

Когато я прибира обратно в селото, местните считат връщането й за личен провал в живота. Избягват я. Коментират. Тя започва да се занимава с шиене, но неодобрението на околните е твърде голямо, затова прави опит за самоубийство. Леля й влиза в стаята и я спасява. Тогава, когато е на 16, Калпана решава, да строи нещо голямо с живота си. Връща се в Мумбай, заживява при свой чичо и започва да печели по долар на ден. Научава се да работи с чуждестранните машини, което й е много полезно. След това кандидатства и е одобрена за правителствен заем, за да си отвори бизнес с мебели и да разшири занаята си с шиенето. Започва да работи по 16 часа на ден. Успява да се омъжи. Раждат се двете й деца. Създава име на добър фирмен ръководител и я канят да поеме управлението на съвсем различен бизнес – компания за инженерна обработка на метали, която има огромен дълг.

Калпана успява да преобърне бизнес резултата от отрицателен в голяма печалба. Спасява фирмата. Основна нейна политика в управлението е да обърне внимание на хората, които работят за нея, и да ги мотивира. Сега ръководи бизнес за 100 млн. долара и назначава хора от различен социален произход и касти. Често изпраща пари на родното селце под формата на благотворителна дейност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ